Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonla ilgili ABD Başkanı Donald Trump'la görüştüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fırat'ın doğusuna askeri operasyona başlayacağımızı resmen ilan ettik. Sayın Trump ile bunları görüştük, olumlu cevap verdiler" demişti. 

ABD’den yanıt gecikmedi. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey,“Suriye’nin kuzeydoğusuna herhangi biri tarafından yapılacak herhangi bir operasyonun kötü bir fikir olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE ENDİŞELİ’

Türkiye, ABD ve ABD’nin kuzeydoğu Suriye’de IŞİD’e karşı savaştaki ortağı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında gerilimin önemli ölçüde büyüdüğüne işaret eden Jeffrey, SDG bünyesindeki ağırlıklı grubun PYD olduğuna ve PYD’nin de PKK’yla bağlantısının Türkiye açısından endişe kaynağı oluşturduğuna dikkati çekti. Jeffrey sözlerine şöyle devam etti:

‘TÜRKİYE İLE TEMASIMIZ VAR, BEKLEYİP GÖRELİM’

“Bu endişeleri anlıyoruz. Türkiye’nin güvenliği konusunda taahhüdümüz sürüyor. Türklerle kapsamlı şekilde temas halindeyiz. Önceki hafta Türkiye’de 3 gün geçirdim. Bu sorunu kendi kendilerine çözmek için içeriye girme tehditleri karşısında, ABD Başkan Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı araması dahil her düzeyde Türklerle iletişime geçildi. Bekleyip görmemiz lazım”.

‘ŞİMDİ DURUM DAHA SAKİN’


“ Durumun biraz sakinleştiğini düşünüyorum. İleriye dönük bir çözüm için Türklerle ve sahadaki kişilerle birlikte çalışma niyetimizin olduğuna inanıyorum. Birçok alanda temelde aynı hedefleri paylaşıyoruz. Dediğim gibi Türkiye’nin güvenliğine çok odaklanmış durumdayız. Ama aynı zamanda IŞİD’e karşı savaşı bitirmeye de çok odaklanmış haldeyiz, dolayısıyla bu konuyu yönetip çok yakından takip edeceğiz.”

ERDOĞAN: 'OPERASYON BAŞLIYOR' DEMİŞTİ

Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonla ilgili ABD Başkanı Donald Trump'la görüştüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fırat'ın doğusuna askeri operasyona başlayacağımızı resmen ilan ettik. Sayın Trump ile bunları görüştük, olumlu cevap verdiler" demiş ve "Yaklaşık 500 kilometrelik sınır hattı boyunca, özellikle de ABD askerlerine asla zarar vermeyecek şekilde kendi planlamamıza uygun yerlerden Suriye topraklarındaki operasyonlarımıza her an başlayabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: VOA Türkçe/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ