Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2363 görüntülenme )

İzmir’de Soma eylemine katıldığı için üç yıl hapis istemiyle yargılanan 13 yaşındaki çocuk beraat etti

İzmir’de geçen sene Soma maden faciasının ardından yurttaşların düzenlediği bir tepki eyleminde gözaltına alınan 13 yaşındaki A.K., toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten altı ay ila üç yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılandığı davada beraat etti
 A.K.’nin 24 Mayıs’ta İzmir’in Alsancak semtinde düzenlenen bir protesto sırasında gözaltına alınırken korkudan altını ıslattığının görüldüğü fotoğraf günlerce tartışılmıştı.

Olayın büyük tepki toplamasının ardından İzmir Valiliği A.K.’nın gözaltına alındığını yalanlamış ve polis tarafından sadece “zarar görmemesi için uzaklaştırıldığını” belirtmişti. Valilik aynı açıklamada A.K’nın “eylemlerde aktif rol oynadığını” da öne sürmeyi ihmal etmemişti.

Savcılar ise, herhangi bir şiddet eylemine dahil olmadığı tespit edilmiş olmasına rağmen A.K.’yı “suça sürüklenen çocuk” diye değerlendirmişti.

İzmir 3. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki bugün yapılan karar duruşmasında Hakim Süleyman Mutlu, A.K.'nin herhangi bir suç işlemediğini belirten avukatlarının lehine karar vererek, küçük çocuğun beraatına hükmetti.

Soma’da resmi rakamlara göre 301 işçinin katledildiği maden faciası sonrası yurdun dört bir yanında protesto eylemler düzenlenmiş, birçoğuna ise polis saldırıda bulunmuştu.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Temel Reis'ten SİZE ÖNEMLİ BİR HABER Var! Erdoğan'dan SUİKASTÇIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA! Ermeni meraklıları işi iyice azıttı... HDP Kürt Değilmiş! Erdoğan Hakkında İlginç Rapor Ruslarla Yaşanan İkinci Uçak Krizinde Yeni Gelişme! Demirtaş’tan flaş açıklama İRAN HIZ KESMİYOR... KRİTİK AÇIKLAMA!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
3. Havalimanı ile ilgili ürküten iddia!