Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2348 görüntülenme )

İzmir’de Soma eylemine katıldığı için üç yıl hapis istemiyle yargılanan 13 yaşındaki çocuk beraat etti

İzmir’de geçen sene Soma maden faciasının ardından yurttaşların düzenlediği bir tepki eyleminde gözaltına alınan 13 yaşındaki A.K., toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten altı ay ila üç yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılandığı davada beraat etti
 A.K.’nin 24 Mayıs’ta İzmir’in Alsancak semtinde düzenlenen bir protesto sırasında gözaltına alınırken korkudan altını ıslattığının görüldüğü fotoğraf günlerce tartışılmıştı.

Olayın büyük tepki toplamasının ardından İzmir Valiliği A.K.’nın gözaltına alındığını yalanlamış ve polis tarafından sadece “zarar görmemesi için uzaklaştırıldığını” belirtmişti. Valilik aynı açıklamada A.K’nın “eylemlerde aktif rol oynadığını” da öne sürmeyi ihmal etmemişti.

Savcılar ise, herhangi bir şiddet eylemine dahil olmadığı tespit edilmiş olmasına rağmen A.K.’yı “suça sürüklenen çocuk” diye değerlendirmişti.

İzmir 3. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki bugün yapılan karar duruşmasında Hakim Süleyman Mutlu, A.K.'nin herhangi bir suç işlemediğini belirten avukatlarının lehine karar vererek, küçük çocuğun beraatına hükmetti.

Soma’da resmi rakamlara göre 301 işçinin katledildiği maden faciası sonrası yurdun dört bir yanında protesto eylemler düzenlenmiş, birçoğuna ise polis saldırıda bulunmuştu.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Başika'da Yoğun Askeri Hareketlilik! 18 Yakını Teröre Kurban Giden Korucu PKK'ya Meydan Okudu AKP, cemaat ne istediyse vermiş! HSYK'ya AB'den ŞOK KARAR! MHP KURULTAYI'nda MÜTHİŞ KARAR! Bombaların üzerinden PKK'ya mesaj! Erdoğan'ın "SEN KENDİNİ NE SANIYORSUN" Dediği KAYMAKAM'a ŞOK! Hükümet koalisyon kararını verdi

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Zırhlı Polis Aracına Roketli Saldırı!