İYİ Parti YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nın İstanbul seçimleri için iptal kararı verdiği toplantıda yaşananları anlattı. Kırmızıoğlu "Hangi sandıklarla ilgili karar verildiğini, bu sandıklardan nasıl bir sonuç çıktığını biz öğrenemedik. AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, bizden daha fazla şey biliyor, ona sorup öğreneceğim" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 6 Mayıs'ta yaptığı toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin AK Parti’nin yaptığı olağanüstü itirazı kabul ederek seçimi iptal etti. Sandık kurullarındaki usulsüzlük iddiasına dayandırılan karar 4’e karşı 7 oyla alındı. İYİ Parti YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, toplantıda yaşananları ve hangi gerekçelerle seçimin iptaline karar verildiğini şöyle anlattı;

‘AKP’NİN TÜM GEREKÇELERİ DÜŞTÜ’

"47 bin kişiden 776'sının oy kullandığı belirlendi. Cezaevlerinde oy kullananlar ise en fazla 10-12 kişi çıktı. Ölü seçmenler de 23 Mart-31 Mart arasında hayatlarını kaybedenler ve onların yerine oy kullanılmadığı ortaya çıktı. Dolayısıyla 5.5 saatlik toplantı sırasında bu gerekçeler düştü" dedi.

‘SANDIK KURULU GÖREVLİLERİ AKRABAYMIŞ’
"Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Akrabalar komşudur. Sandıklara atanırken o çevrede oturan şahıslar seçiliyor. Bu konunun şaibe olarak ileri sürülmesini hukuken kabul etmiyorum, zaten yüksek kurul da kabul etmedi" diye konuştu.

‘AKP SÜREKLİ FETÖ İDDİASINDA BULUNDU’

"AK Parti 19 bin rakamını vermişti. 19 bin sandık başkanı ve görevlisi SSK'dan kontrol edilmiş. Toplantıda önümüze listeler döküldü. Deniyor ki şu kişinin yengesi FETÖ'cü, bu kişi FETÖ'cünün amcası. Ama kurulun önüne liste ya da isim koyulmuyor. 5 buçuk saatlik toplantının 2 saatinde konuşan Recep Özel, bu iddiaları söyledi. Kurulun önünde şaibe yaratıcı, FETÖ'cülük idddiasının sürekli ortaya atıldığı ortamın yaratılması bizi hukukçu olarak rahatsız etti" açıklamasını yaptı.

‘BELEDİYE ŞİRKET GÖREVLİLERİNİ BİLE KAMU GÖREVLİSİ SAYMADILAR’
"Bu karar için 212 sandık başkanı yeterli görüldü. Bunlar da yeterli derecede araştırılmadı. Recep Bey 19 bin kişiden bahsedip kurulun kafasında soru işareti yarattıysa da Seçmen Kütükleri Genel Müdürlüğü'nün yaptığı listede toplam 212 tanesinin kamu görevlisi olmadığı ortaya çıktı. Recep Bey 'Ben bu listeyi kabul etmiyorum, bize göre bu kişi özel şirkette çalışıyor.' dedi ama bakıldığında bu özel şirket belediyenin iştiraki olan bir şirket. İlçe Seçim Kurulu da belediyeden diye almış. Detaylı araştırma yapılan bir ortam olmadı" diyerek iptal kararını gerektirecek bir verinin bulunmadığını söyledi.

‘İPTAL YERİNE YENİDEN SAYALIM DEDİK, KABUL ETMEDİLER’

Binali Yıldırım'ın '123 sandıktan 22 tanesinde tutanak yok, 101 tanesinde de tutanak var ama imza yok.' iddiasını da yanıtlayan Aylin Özgül Kırmızıoğlu, "Bu yanlış bir hesap. Tutanakların boş olması kabul edilemez evet ama sağlaması çuvalları açıp saymak ve doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmektir. Biz bunu söyledik. İptal yerine yeniden sayalım dedik." dedi.

‘İTİRAZ EDİLEN SANDIKLARI BİZ BİLMİYORUZ, AKP BİLİYOR’

İYİ Parti YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu bunların hangi sandıklar olduğu, sonucun ne çıktığını bilip bilmedikleri ile ilgili, "Bize o sandıklara ilişkin bir bilgi verilmedi. Recep Özel bizden daha fazla şey biliyor. Ona soralım, bize de bilgi versin o zaman." diye konuştu.

‘YEDEK ÜYELERİ DE KURULA ALDILAR’

YSK'nın yedek üyelerinin oy kullanması ile ilgili de bilgi veren Kırmızıoğlu, "Kanunda 7 asil 4 yedek üye diyor. Ben toplantıya girdiğimde 11 kişiyi gördüm ve nedenini sordum. 'Biz bir prensip kararı aldık, tam sayı ile toplanıyoruz.' dediler. Prensip kararı geçerli midir, nasıl bir karardır, sonuçları nedir? YSK bunu gözardı etmiş olamaz diye düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ