Genel
20 Nisan 2017 ( 3345 görüntülenme )

İşte Dünyanın En Sağlıklı 10 Yiyeceği!

Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir diyet benimsemek isterseniz, bu besinler en büyük kurtarıcınız olacak.

İşte dünyanın en sağlıklı 10 yiyeceği...

1- Limon


Günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılayan limon, kolestrol seviyesini düşürürken, kemiklerin güçlenmesine yardımcı oluyor. İltihap geçirici etkisinin yanında limonun kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olduğu biliniyor.

2- Brokoli

Yeşillerin en sağlıklısı brokolinin yalnızca bir dalı bile günlük K vitamini ihtiyacının yüzde yüzünü karşılamaya yetiyor. Günlük C vitamini ihtiyacının da yüzde 200’üne yeten brokoli, kansere yakalanma riskini de azaltıyor.

3- Bitter çikolata

Listenin yıldızı sayılabilecek bitter çikolata, tansiyonun düşürülmesine yardımcı olurken, flavonoitler açısından zengin yapısıyla kolestrol seviyesini de dengeliyor.

4- Somon

Omega-3 yağlar açısından oldukça zengin somon balığı, depresyona yakalanma riskini azaltıyor. Kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma özelliğine de sahip olan bu mucizevi turuncu renkli balık, Alzheimer hastalığı ve hafıza kaybına karşı da koruyucu bir kalkan oluşturuyor.

5- Ceviz

Ceviz, tıpkı somon balığında olduğu gibi Omega- 3 yağları açısından oldukça zengin bir yapıya sahip. Bu özelliğiyle günlük modu yükseltiyor, kolestrolü düşürüyor. Ayrıca güneşin ciltte yarattığı kötü etkilerin iyileşmesine de katkı sağlıyor.

6- Avokado

Bünyesindeki asit ve yağlar kolestrolü yüzde 22 oranında azaltırken, Her gün bir avokado tüketmek, günlük lif ihtiyacının büyük bir kısmını, günlük folik asit ihtiyacının ise yarısını karşılıyor. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltan avokado, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı oluyor.

7- Sarımsak

'Doğal antibiyotik' olarak da adlandırılan sarımsak, enfeksiyonun ilerlemesini engellerken, tansiyonu ve kolestrolü düşürüyor.

8- Ispanak

Temel Reis'in vazgeçilmez yiyeceği ıspanak, bünyesinde barındırdığı lutein ve zeaksantin maddeleri sayesinde göz sağlığı için oldukça önemli. Kanserle savaşta mucizevi etkisi kanıtlanmış bu besin kemikleri ve dişleri de güçlendiriyor.

9- Kuru fasulye

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden kuru fasulye özellikle göğüs kanseriyle savaşta önemli bir yere sahip. Öte yandan, bezelye ve mercimek gibi baklagilleri de haftada 4 kez tüketmek, kalp hastalıkları riskini yüzde 22 oranında azaltıyor.

10- Tatlı patates

A vitamini açısından oldukça zengin olan tatlı patates bağışıklık sistemini güçlendirirken, kanserle mücadelede önemli bir yere sahip.

Kaynak: cnnturk

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ