3718 görüntülenme 14 Eylül 2019
Teknofest'te sergilenmek üzere Atatürk Havalimanı'na iniş yapan Rus savaş uçağı SU-35 antrenman uçuşu yaptı.

BAYRAKTAR PAYLAŞTI

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, İstanbul'a dün iniş yapan SU-35'in fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı. Uçak bugün İstanbul semalarında uçuş yaptı. Rus savaş uçağının Teknofest öncesi antrenman uçuşu yaptığı öğrenildi.

Erdoğan'a Teklif Edilen SU 57 NASIL BİR UÇAK?

Erdoğan ve Putin görüşmeye geçmeden önce Jukovski kentindeki fuarı gezmişti. . Rus lider Putin mihmandarlığında Türk heyeti, Ankara’nın F-35 programından çıkarılmasının ardından Rus devlet savunma sanayi şirketi ROSTEC Başkanı Sergey Çemezov tarafından Türkiye’ye teklif edilen Su-57 uçağını incelemiş ve bu sırada Erdoğan, “Biz bundan mı alacağız” diye sorarken, Putin ise “Alabilirsiniz” yanıtını vermişti.

NEDEN RUS UÇAĞI GÜNDEMDE?

Ankara ile Washington arasındaki ipler Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle kopma noktasına gelmişti. ABD Başkanı Donald Trump içeriden gelen baskılara direnerek CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme) Yasası kapsamındaki yaptırımları devreye sokmasa da, Ankara’yı ortak üreticileri arasında yer aldığı F-35 savaş uçağı programından çıkarmak için düğmeye basmıştı.

AYNI SÜREÇ TRUMP DÖNEMİNDE DE İŞLİYOR

Başkan Trump her fırsatta Türkiye’nin Rusya’ya selefi Barack Obama döneminde mecbur bırakıldığını; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’den Patriot hava savunma sistemi alma girişimlerinin önünün Obama tarafından kesildiğini belirtti. Fakat benzer bir süreç şimdilerde Trump döneminde yaşanıyor.

Zira; ABD Ankara’ya yaptığı 3.5 milyar dolarlık Patriot hava savunma sistemi teklifini resmen geri çektiğini geçen hafta duyurdu. Ayrıca ne gerekçeyle olursa olsun, Türkiye F-35 programından çıkarıldı. Bu tabloda, milli güvenliği her daim tehdit altında olan Türkiye, ihtiyaç duyduğu silahları NATO müttefiki ABD’den alamadığı için alanda en gelişmiş ülkeler arasında başı çeken Rusya’ya yaklaşıyor.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ