Genel
23 Eylül 2018 ( 2283 görüntülenme )

Rapor can sıkıcı!.. 'İŞSİZLİK FONUNDAKİ PARA NEREDE'

İşsizlik fonunda biriken para işsizlere ödenmek yerine başka amaçlar için kullanıldı. Fonda biriken paranın bir bölümü işverenlere aktarılırken, devlet de vergi aldı.

'FONDAKİ PARA GİDİYOR'


Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) işsizleri korumak amacıyla kurulan İşsizlik Sigortası Fonu'nun siyasal iktidar ve sermaye tarafından nasıl talan edildiğini, dokuz maddeyle açıkladı. 

'PARANIN %43 İŞVERENE GİTTİ'

Bu yılın ilk sekiz ayında toplam 13 milyar 680 milyon liralık İşsizlik Sigortası Fonu giderlerinin yüzde 43'ünü işverenlere yapılan teşvik ve destekler, yüzde 28'ini aktif işgücü ve iş başı eğitim programları oluşturdu. İşsizlerin ödenek olarak aldıkları miktar ise yüzde 27 seviyesinde kaldı.

İŞSİZ FONUNDA 124.3 MİLYAR TL VAR

Devletin fondan aldığı vergi 3 yılda 2 milyon işsize ödenen ödenek kadar oldu. Fonun kuruluşundan bu yana ise fondan Hazine'ye ödenen tutar ise işsize ödenenin yaklaşık yarısı oldu. 2008-2013 yıllarında işsizlik fonundan Hazine'ye gelir olarak kaydedilen tutar 11 milyar 444 milyon TL'yi bulurken, emekçiye 20 milyar 661 milyon lira aktarıldı. Ağustos 2018 itibarıyla fonda biriken tutar ise 124.3 milyar lira oldu.

TEŞVİKTE KULLANILDI

2018 yılının ilk 8 ayında (Ocak-Ağustos 2018) teşvik ve destek miktarı 5 milyar 942 milyona ulaştı. Bu oran işsizlere yapılan ödemenin yaklaşık üçte birini oluşturdu. Toplam teşvik ve destek miktarı ise işsizlik fonunun başlangıcından bugüne 11 milyar 156 milyon TL'ye ulaştı. Aynı dönemde işsizlik ödeneği olarak işsizlere ödenen tutar 19 milyar 178 milyon lira seviyesinde oldu. 

Rapor işsizlik fonunun nasıl talan edildiğini şu dokuz başlıkta ortaya koydu: 

“-Fonun prim gelirleri Türkiye İş Kurumu'na aktarılmaya başlandı.
-Kurum personel maaşlarını bile işsizlik fonundan ödedi. 
-Fonun gelirleri azaltıldı. 
-Fon işsize değil, siyasal iktidara ve sermayeye can simidi oldu. 
-İşverenlere teşvik amaçlı kullanılması sağlandı. 
-Fon gelirleri vergi kapsamına alındı. 
-Fonun kaynakları Hazine'ye aktarıldı. 
-İşçi sendikalarının ağırlığı azaltıldı.”

VERGİ BİLE ALINDI

4447 sayılı Kanun'un 53'üncü Maddesi'ne göre fon, damga vergisi hariç her türlü vergi, resim ve harçtan muaftı. 2012'de yapılan düzenlemeyle ise “Bu fon bütçe kapsamı dışında olup, gelirlerinden vergi kesintileri hariç hiçbir şekilde kesinti yapılamaz ve genel bütçeye gelir kaydedilemez” hükmü eklendi. 

Dolayısıyla fondan vergi alınmasının önü açılmış oldu. Fondan alınan net stopaj vergisi 5 milyar 766 milyon liraya yükseldi. Son 2.5 yılda yanlış yatırım kararlarıyla reel olarak yüzde 20 eriyen fondan 2016-2017 yılı için alınan vergi 2 milyar lirayı geçti.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ