Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Eylül 2017 ( 242 görüntülenme )

İSPANYA'DA BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNA NOKTA!

İspanya'da Anayasa Mahkemesi, Katalonya'daki bağımsızlık referandumunu askıya aldı.

 
Katalonya özerk yönetiminin parlamentosunda dün kabul edilen "Referandum Yasası" ve ona bağlı olarak Katalonya hükümeti üyelerinin imzalayarak ilan ettiği 1 Ekim'deki bağımsızlık referandumu kararı, sadece 24 saat sonra durduruldu.

İspanya hükümetinin bugün yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Mariano Rajoy'un görevlendirmesiyle "Devlet Avukatlığı" kurumunun Katalonya'daki bağımsızlık girişimlerine karşı yaptığı itirazı, Anayasa Mahkemesi kabul etti.

​Bu karar ile hem Referandum Yasası hem de 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu yapılması kararı otomatik olarak askıya alındı.

ANAYASA MAHKEMESİ NOKTAYI KOYDU

İspanya'daki mevcut yasalara göre, Anayasa Mahkemesinin, kabul ettiği söz konusu itirazlar ile ilgili kararlarını verene kadar, Katalonya parlamentosundan çıkan yasa da Katalonya hükümetinin ilan ettiği bağımsızlık referandumu da meşruluğunu yitirdi.

DAHA ÖNCE DE YASA DIŞI İLAN EDİLMİŞTİ

Katalonya'da 9 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilen bağımsızlık yanlısı halk oylaması, İspanyol hükümetinin itirazı sonrası Anayasa Mahkemesinin aldığı kararla benzer bir şekilde yasa dışı ilan edilmişti.

Kaynak: Sputnik News

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FLAŞ! 4 CHP Parti Üyesi Gözaltına Alındı! İNTERNET YASAĞINA TEPKİ BÜYÜYOR!.. KRİZ ZİRVEDE!.. ALMANYA CUMHURBAŞKANI DOĞRUDAN ERDOĞAN'I HEDEF ALDI!.. MHP'DE PEŞ PEŞE İSTİFA!.. AKLA ŞOK!.. TOPBAŞ'IN DAMADINI BAKIN NİYE TAHLİYE ETMİŞLER... Son Dakika! Eğitim Uçağı Düştü! MELİH GÖKÇEK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!.. Reuters'dan ŞOK IŞİD İDDİASI!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
PKK İPİNİ KOPARDI!.. ÖZERKLİK İLAN EDECEKLER!..