Politika
06 Kasım 2018 ( 3115 görüntülenme )

İşin rengi değişti!.. 'ARAPÇA İKİNCİ DİL OLUYOR'

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, Uluslararası Kadın Sempozyumu’nda Mülteci ve göçmen meselesini değerlendirdi.

‘İKİNCİ DİL ARAPÇA OLACAK’

RS FM yayınında konuşan Sözen ‘"Arapça bölgede ikinci dil olacak. Dünyaya mülteciler ve göç konusunda bir model sunulacaksa bu bölgeden çıkacaktır. Yaptığımız çalışmalar eldeki veriler bize bunu inşa ettirir" diyerek Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ikinci dilin Arapça olacağına dikkat çekti.

EMİNE ERDOĞAN DA KATILIMCI

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, Mardin’de düzenlenen ve Emine Erdoğan’ın da katıldığı Uluslararası Kadın Sempozyumu’nu RS FM yayınında sığınmacı konusunu değerlendirdi. Mülteci ve göçmen meselesinin Doğu ve Güneydoğu için önemli bir mesele olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Edibe Sözen, Gaziantep'de Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı 1800'ün üzerinde Suriyeli iş insanı olduğunu belirtti.

‘SURİYELİ SIĞINMACILARI İYİ YÖNLENDİRMEMİZ LAZIM’

"Bunların hayata entegrasyonu konusunda bir sıkıntı yok ama tarımsal kesimden gelen, hizmet sektöründen gelenlerin hayata entegre olmasında ciddi sosyal politikalara ihtiyaç var. Gaziantep Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi göç konularında enstitüler kurdular. 2000'e yakın öğrenci üniversitede okuyor. Yüksek Lisans ve Doktoralı Suriyeli sayısı hiç azımsanmayacak oranda. Entegrasyon demeyelim ama mutlaka bu gençleri iyi yönlere kanalize etmemiz lazım" diye konuştu.

‘ARAPÇA BU BÖLGEDE İKİNCİ DİL OLACAK’

İyi politikalarla, Suriyelilerin sistemde daha iyi yerlere geleceğine dikkat çeken Edibe Sözen, "Arapça bölgede ikinci dil olacak. Dünyaya mülteciler ve göç konusunda bir model sunulacaksa bu bölgeden çıkacaktır. Yaptığımız çalışmalar eldeki veriler bize bunu inşa ettirir" dedi.

EDİBE SÖZEN KİMDİR

1982'de Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1984 senesinde, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1989'da yine aynı bölümde "toplumsal yapı, değişme ve toplumsal kimlik" başlıklı teziyle, doktor unvanını aldı.

ZAMAN GAZETESİ ESKİ KÖŞE YAZARI

Özellikle insan hakları ve sivil toplum kavramları ile bu kavramların iletişimle ilişkisi alanlarında araştırmalarını yürütmektedir. Bir dönem Zaman Gazetesi'nde köşe yazarlığı da yaptı.

AKP ESKİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

AK Parti'nin 11 Kasım 2006'da yapılan 2. Olağan Büyük Kongresi'nde MKYK üyeleri seçildi. AK Parti MKYK toplantısında Tanıtım ve medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Amasya Milletvekili Akif Gülle'nin yerine AA Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen getirildi. Sözen, AA Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etme kararı aldı. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

Edibe Sözen 2018 yılında Hasan Kalyoncu Üniversitesine rektör olarak atandı. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu’na da atandı.

Kaynak: Tımeturk/ Sputnik/ Yeni Akit

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ