Ekonomi
24 Aralık 2020 ( 35 görüntülenme )

İsimler Açıklandı 'Büyük Şaşkınlık'

Soma maden faciasının ardından işten çıkartılan ve mağdur olan 3 bin 334 madenciye tazminat ödemeleri başladı. Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından yayınlanan listede 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan davada hapis cezası alan birçok ismin de yer aldığı ortaya çıktı.

LİSTEDE TUTUKLU SANIKLARIN İSİMLERİ DE YER ALIYOR

TKİ tarafından yayınlanan listede Soma maden faciasına ilişkin davada 22 yıl 6 ay hapis cezası alan ve tutuklu bulunan Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, 18 yıl 9 ay hapis cezası alan tutuklu teknik nezaretçi Ertan Ersoy ile davada ceza alan tutuksuz olan 8 kişinin de yer alması dikkatleri çekti.

‘MADENCİ AİLELERİ ÖFKELİ’
Bağımsız Maden İş Sendikası, listede bu isimlerin yer almasına tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklamada bulanan Bağımsız Maden İş Sendikası Avukatı Mürsel Ünder, listede Soma maden faciasının sorumluların isimlerinin yer almasının madenci ailelerini derinden yaraladığını söyledi. Ünder, esas tazminat alması gereken birçok madencinin listede isminin yer almadığına dikkat çekerek, şunları söyledi;

‘LİSTEDE YARGILANAN SANIKLAR DA VAR’
*2 gün önce ödeme listesi açıklandı. 3 bin 334 kişinin bu listede ismi var. Listede mağdur olan ve işten atılan birçok mağdur madencinin ismi yok. Bunun dışında listede çok çarpıcı isimler yer alıyor. Soma katliamında dosyasında yargılanan sanıkların çok büyük çoğunluğunun ismi yer alması.

‘FACİANIN SORUMLULARI NASIL TAZMİNAT ALIR’

*Soma davasında 51 sanık yargılandı. 10 isim ceza aldı ve iki kişinin tutuklukları devam ediyor. İş hukukuna göre işverene kusurlu anlamında zarar vermiş işçiler tazminatsız olarak işten atılır. Ama nedense yasaya aykırı davranılarak soma maden faciasının sorumlularını da tazminat ödeyecekler.

‘SANIKLARA TAZMİNAT ÖDENEMEZ’
*Böyle bir şey kabul edilemez. Maden işçileri ve Soma katliamında hayatını kaybeden madencilerin aileleri bu duruma çok öfkeliler. Sanıklar iş hukukuna göre tazminat hakkı hak kazanamayacakken, bunu tazminat hak kazanacak şekilde gereken düzenlemenin yapılması ve bu ödemelerin TKİ üzerinden yapılması vicdanları sızlatmıştır. Bu bir adaletsizliktir. Bir an önce yanlıştan dönülerek liste yeniden düzenlenmeli.”

‘LİSTELER BİR AN ÖNCE YENİDEN DÜZENLENMELİ’
Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal ise TKİ'ye tazminat listelerinin yeniden düzenlemesi konusunda çağrıda bulunarak, Soma faciasının sorumlularını isimlerinin listeden bir an önce çıkartılması gerektiğini dile getirdi.

‘KATİLLERE TAZMİNAT ÖDENEMEZ’
Kartal yaptığı açıklamada, “Soma katliamında yargılanan ve ceza alanların isimleri tazminat alacaklarının listesinde yer alıyor. Soma'lı madencilerin katillerine devletin kurumu olan TKİ üzerinden tazminat ödenmeye çalışıyor. Bu konuda çıkartılan torba yasa katiller için değil, katliamın mağduru olan işten çıkartılan madenciler içindir. Asılan listede isimlerini görünce büyük şaşkınlık ve üzüntü yaşadık. Bu listeler bir an önce düzeltilmeli. Ayrıca listede isimleri yer almayan ancak mağdur olan maden işçilerimizin de tazminatlarını ödenmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ