Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşmede IŞİD, Suriye ve ABD askerlerinin çekilmesi konularının görüşüldüğü öğrenildi.

‘TÜRKİYE İLE KOORDİNELİ HAREKET EDİYORUZ, TİCARETİMİZİ DE GENİŞLETECEĞİZ’

Görüşmeyi Twitter hesabı üzerinden duyuran Trump, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'la uzun ve verimli bir görüşme yaptım. IŞID'i, Suriye'deki ortak eylemlerimizi ve bölgedeki ABD askerlerinin yavaş ve koordineli şekilde çekilmesini görüştük. Yıllar sonra eve geliyorlar. Ayrıca ticaretimizi genişletmeyi ele aldık" ifadelerini kullandı.

Pas büyük!.. 'KALANLARI TÜRKİYE HALLEDER'

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "Türkiye gibi ülkeler IŞİD'in çaresine bakmalı" ifadesini kullandı. Trump, Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

‘TÜRKİYE GİBİ ÜLKELER KALANI HALLEDER’

“Suriye konusunda ise aslında orada 3 ay kalacaktık, ve bu 7 yıl önceydi, Suriye'den ayrılmadık. Başkan olduğumda IŞİD vahşileşiyordu. Şimdi ise IŞİD büyük oranda yenildi ve Türkiye gibi diğer ülkeler IŞİD'den geri kalan ne varsa onun çaresine bakmalı. Eve dönüyoruz!”

ABD NEDEN GERİ ÇEKİLİYOR?

Erdal Sarızeybek yazdı: ABD Suriye’den çekilecekmiş, çekiliyormuş… ABD’nin tüm güçleriyle Suriye’den çekilmesi mümkün değil çünkü arada İsrail var. Kudüs’ü bir İsrail başkenti olarak tanıyan bir ABD’nin İsrail’in güvenliğini bu bölgede sağlama almadan çekilmesi bir hayal.

ABD-İsrail’in hedefi Esad’ın devrilerek İsrail yanlısı bir hükümetin iş başına getirilmesi, İran’ın böylece yalnızlaştırılmasını sağlamak. Peki madem durum bu, ABD neden böyle bir manevraya tam seçimler öncesinde girişti?

BOP’UN SON AŞAMASI BU

Şu anda ABD’nin yaptığı büyük bir manevra ve bu manevra BOP’un son aşamasına gidiyor; Suriye’nin anayasası hazır, anayasa komisyonuna dahil olacakların listesi hazır, federal bir yönetim için bugün Suriye’de her şey hazır. Özerk yapılar da Suriye’de hazır. Irak’ta Barzani de hazır, bütün mesele bu hazır yapılara Türkiye’nin desteğini sağlayabilmek çünkü Türkiye destek vermez ise bu yapıların ayakta kalma şansı yok, gücün kaynağı Türkiye…

MEVCUT TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI BOP’A KARŞI

Şimdi Türkiye mevcut anayasasıyla ve bu merkezi hükümetle bu yapıları destekleyemez, hem anayasa buna izin vermez hem de kamuoyu… Suriye merkezi hükümeti de zaten bu yapılara destek vermiyor. ABD’ye gelince … açık açık Türkiye’den bu desteği alamaz çünkü ABD’nin BOP projesine herkes karşı. Bu konuda Rusya da Türkiye’yi zorlayamaz. İran’ın durumu belli… geriye Türkiye kalıyor…

ABD MANEVRASI SEÇİMLER İÇİN BİR ALGI OPERASYONU

İşte son ABD manevrası bu; çekilmiş gibi gösterip meydanı Türkiye’ye bırakmış görünmek böylece yerel seçim öncesinde mevcut siyasete örtülü destek vermek; Suriye’de ummadığı ölçüde mevzi kazanmış olan YPG/PYD’yi de hizaya getirmek… Düşününüz yerel seçimleri de kazanmış bir siyaset hem mevcut başkanlık sistemini güçlendirmiş olacak hem de anayasayı değiştirebilmek için her türlü zemini hazırlamış olacak…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ