230 görüntülenme 25 Kasım 2020
Ermenek'ten Ankara’ya yürümek isteyen maden işçilerine jandarma ve polis müdahale etti. Madencilere plastik mermi sıkıldı. 9 kişi gözaltına alındı. Bir madenci kendilerine yönelik sert müdahaleye tepki gösterdi. Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, Anayasa Mahkemesi yürüyüş kararı verdi” derken, “Soruyoruz ahlaksız kim” ifadelerini kullandı.

‘İŞÇİLER TAZMİNAT VE HAKLARINI İSTİYOR’
Karaman’ın Ermenek ilçesinden tazminat ve ücret alacakları için Ankara’ya yürümek isteyen maden işçileri jandarma tarafından engellendi. İşçiler jandarma barikatı önünde tepkilerini dile getirdi. Maden işçisi Ali Selvi, 28 Ekim 2014 tarihinde 18 madencinin öldüğü faciayı hatırlatarak, “Bir eldiven diye yapıştım eldivenin içinden, benim arkadaşımın kolunu çıkardım. O adamın hakkını istiyorum şimdi ben. Sol elini sol. Gözümün önünden gitmiyor. Onun hakkının istiyorum, sizden sadaka istemiyorum” dedi.

9 MADENCİ GÖZALTINDA
Jandarmaya destek veren polis, TOMA’yı madencilerin önüne çekti. Madenciler sıkılan gaz nedeniyle nefes almakta güçlük çekti. İlerleyen dakikalarda madencilere plastik mermi sıkıldı. Gazdan etkilenen madencilere ve ailelerine sağlıkçılar yardımcı oldu. Bağımsız Maden İş'in sosyal medya hesabından duyurduğuna göre, sendikanın Genel başkanı Tahir Çetin ve sendika uzmanı Büşra Yılmaz'ın da aralarında olduğu 9 işçi gözaltına alındı.

Maden-iş ‘SORUYORUZ, AHLAKSIZ KİM’

Anayasa Mahkemesi’nin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda yer alan "Şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez" hükmünün iptal ettiğini hatırlatan Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, “Bizim yolumuzu değil patronun yolunu kapatın. Anayasa Mahkemesi yürüyün kararını verdi. Tazminat, maaş hakkımızdır. Bizim suç işlediğimiz bir şey var mı?” diye sordu.

Kaynak. Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ