4127 görüntülenme06 Kasım 2018
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG mevzilerine top atışı yapmasının ardından ABD örgütle bölgede devriye başlattı.

ABD-YPG/PKK ORTAK DEVRİYE

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, Pentagon'da düzenlediği günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Albay Manning, 'Cuma günü ABD kuvvetleri, SDG ortaklarımızla Suriye'nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladı' ifadesini kullandı.

ABD: 'SDG BİZİM ORTAĞIMIZ’


Suriye'de tüm tarafların IŞİD'in yenilmesine odaklanması gerektiğini savunan Manning, ‘Bu spesifik devriyeler için düzenlemiş bir takvim veya düzenlilik söz konusu değil; bu devriyeler bize, SDG ortaklarımıza ve Türkiye'ye bölgenin güvenliğini sağlama imkanı tanıyacaktır’ şeklinde konuştu.

Sözcü, Türk ve Amerikan askerlerinin Menbiç bölgesinde ortak devriyelere başladığını ve bu devriyelerin IŞİD'i kalıcı bir şekilde yenme hedefine odaklanmalarını sağlayacağını söyledi.

ABD: ‘MENBİÇ’TE DEVRİYE ATMADIK DAHA KUZEYDE SDG İLE DEVRİYE ATTIK’

Diğer taraftan basında yer alan ve ABD'nin Türkiye ile yaptığı devriyelere paralel olarak YPG ile Menbiç civarında devriye faaliyeti yürüttüğüne ilişkin haberleri değerlendiren Pentagon sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, "Menbiç yakınlarında Türkiye ile yaptığımız devriye dışında başka bir devriye gerçekleştirmedik" ifadelerini kullandı.

ABD-TÜRKİYE ORTAK DEVRİYE

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ABD ordusunun, Suriye'nin Münbiç kenti kırsalında dün başladığı ortak devriyenin görüntülerini paylaştı.

ABD-YPG(PYD/PKK’DAN DA ORTAK DEVRİYE

ABD askerleri, Suriye’nin Münbiç şehrindeki Umm All Julud bölgesinde PKK/YPG’li teröristlerle birlikte hendeklerde devriye gerçekleştirirken görüntülendi.

Perşembe günü Türk askerleri ile birlikte devriye atan Amerika Birleşik Devletleri askeri kuvvetleri, cumartesi günü de Suriye’nin Münbiç şehrindeki Umm All Julud bölgesinde PKK/YPG’li teröristlerle görüldü. Öğle saatlerinde Umm All Julud bölgesine gelen ABD’li askerler, ABD bayrağı taşıyan askeri araçları ile PKK/YPG’li teröristler tarafından kazılan hendeklerde teröristlerle beraber devriye attı.

All Humran köyüne yakın yerde gerçekleşen devriyeyi Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Cephet el-Şamiye 3. merkezi kuvvetleri askerleri ise an be an izledi.

ERDOĞAN: 'ABD İLE ANLAŞTIK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko başkanlığındaki Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'nın yedincisi İstanbul Mabeyn Köşkü'nde düzenlendi. ABD ile iki bakan uygulanan yaptırımların kaldırılmasının ve kuzey Suriye'deki son gelişmelerin sorulması üzerine, Erdoğan şöyle devam etti;

‘ANLAŞTIK, ARTIK ABD İLE BERABER DEVRİYE ATACAĞIZ’


"ABD Başkanı Trump ile yaptığımız görüşmede masada çok önemli konular var. Bunlardan bir tanesi de Kuzey Suriye'deki gelişmeler. Bunun başını da Münbiç çekiyor. Münbiç'te devriye çalışmaları şu an devam ediyor. Görüşmeyi yaptığımız günde de zaten bu çalışmalarla ilgili hareket başlamıştı. Önce eğitim çalışmaları Gaziantep'te yapıldı. Türk ve Amerikan askerleri birlikte yaptılar. Ardından da bu devriye çalışmaları planlandığı şekilde devam etti. Devam ediyor.”

‘SÖZLER TUTULMAMIŞ OLSA DA ŞİMDİ YOL HARİTASI İŞLİYOR’

“ Bizim hedefimiz şu, bir an önce Münbiç'ten bu terör örgütleri PYD ve YPG'nin çıkmasıdır. Bunların orayı terk etmesidir. Çünkü bununla ilgili Dışişleri bakanımız Amerika Dışişleri bakanı Pompeo arasında belirlenmiş bir yol haritası vardı. Bu 90 günlük bir yol haritasıydı. Ancak bu yol haritasına uyulmadı. Şimdi bu yol haritasının artık uygulamaya koyulma zamanı dedik. Bu süreç başladı devam ediyor" diye konuştu.

Kaynak: DHA/ İHA/ Sputnik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ