ABD Başkanı Donald Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinin çevresinde şekillenen soruşturma kapsamında, ilk kez bir Beyaz Saray yetkilisi Salı günü Temsilciler Meclisi’nde ifade verdi.

10 SAAT SORGU

Soruşturmanın kilit isimlerinden biri olacağı tahmin edilen Alexander Vindman'ın kapalı kapılar ardında verdiği ifade 10 saatten daha uzun sürdü. Vindman ifadesinde, Trump’ın Zelenskiy ile yaptığı görüşmeyi Beyaz Saray'daki "Durum Odası"nda Ulusal Güvenlik Konseyi ve Başkan Yardımcısı Pence'in ofisinden meslektaşlarıyla birlikte dinlediğini ve konuşmanın içeriğinden dolayı kaygılandığını belirtti.

‘TRUMP’UN GÖRÜŞMESİ KAYGI VERİCİ’

Ukrayna doğumlu bir ABD vatandaşı olan ve Irak savaşında ABD ordusunda görev yapan Windman, ifade vereceği Kongre binasına askeri üniforma ile geldi. Önceden hazırladığı açılış konuşmasında, Trump ile Zelenskiy arasındaki konuşmayı dinledikten sonra kaygılandığını belirten Vindman, Trump'ın Ukrayna’dan Joe Biden ve oğlunu soruşturmasını istemesinin Amerikan ulusal güvenliğine zarar vereceğini düşündüğünü ve durumu bir Beyaz Saray avukatı ile Ulusal Güvenlik Konseyi'ne rapor ettiğini söyledi.

TRUMP ZORDA

Trump yönetiminin azil soruşturmasıyla işbirliği yapmama kararına karşın, ifade vermek üzere çağrıldığı Temsilciler Meclisi'nin ilgili komitelerine ifade vermeyi kabul eden Vindman'ın ifadesinin, şu an itibarıyla Trump'ın elini en çok zayıflatan gelişmelerden biri olduğu belirtiliyor. ABD federal yasaları başkan adaylarının seçimler için yabancı ülkelerden yardım almasını yasaklıyor.

DEMOKRATLAR VE CUMHURİYETÇİLER TÜRKİYE’YE KARŞI BİRLEŞTİ

Öte yanda, Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerin oyları ile kabul edilen tasarı bazı hükümet üyeleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey komutanları ile Türk ordusuna yönelik yaptırımlar öngörüyor. Tasarının yürürlüğe girebilmesi için Senato tarafından kabul edilmesi ve ardından Başkan Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor.

ERDOĞAN'IN MAL VARLIĞININ ARAŞTIRILMASI İSTENİYOR

16 maddelik tasarıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mal varlığının da araştırılması isteniyor. Metinde, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra en geç 120 gün içinde ABD Dışişleri Bakanının, Maliye Bakanı ve Ulusal İstihbarat Direktörü ile istişarede bulunarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin mal varlığı, yatırımları, iş ilişkileri ve ilgili diğer gelir kaynaklarına ilişkin bir rapor hazırlanmasına dair bir madde yer alıyor.

HÜKÜMET ÜYELERİ VE KOMUTANLAR DA HEDEFTE

Tasarı Türkiye'nin 9 Ekim'de Suriye’nin kuzeydoğusuna başlattığı askeri harekât ile bağlantılı olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'in aralarında olduğu hükümet üyeleri ve komutanlara yaptırım öngörüyor. Bu yaptırımlar arasında mal varlıklarının dondurulması ve vize verilmemesi gibi tedbirler bulunuyor.

TÜRK ORDUSUNA YAPTIRIM

Bunun yanı sıra Türk ordusuna her türlü silah ve teçhizat satışının engellenmesi öngörülüyor. Türkiye'nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) çerçevesindeki yaptırımlarının devreye sokulması isteniyor.

TÜRKİYE TASARIYI ŞİDDETLE KINADI

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel ve Cumhuriyetçi üye Michael McCaul tarafından hazırlanan yasa tasarısına Türkiye tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yaptırımlar öngören yasa tasarısının Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesi “şiddetle” kınandı.

‘MUTABAKA AYKIRI’

Açıklamada, "Üst düzey yetkililerimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi hedef alan bu tasarı, NATO çatısı altında sürdürülen Müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi ABD Yönetimi’yle 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır” denildi.

TEK TARAFLI YAPTIRIM TEHDİDİ

Omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) komutanı Mazlum Kobani’ye işaret edilen açıklamada, "Terörist bir şahsı meşrulaştırma gafletinde bulunan ABD yetkililerinin, tek taraflı yaptırım tehditleriyle bir yere varamayacaklarını görmeleri gerekmektedir” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, ABD yönetimi iki ülke arasındaki ilişkilere "zarar verebilecek adımların önlenmesi için gerekli tedbirlere alma daveti” yapıldı.

Kaynak:DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ