Politika
11 Ekim 2021 ( 176 görüntülenme )

İş Değişti 'Bekliyoruz'

Emniyet Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Kolombiya'da ele geçirilen ve Türkiye'ye gönderileceği iddia edilen 4 ton 900 kilogram kokaine ilişkin, Kolombiya adli makamlarına iletilen adli yardımlaşma talebinin henüz cevaplanmadığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘YARDIMLAŞMA TALEBİMİZE CEVAP VERİLMEDİ’
"Kolombiya'nın Buenaventura Limanı'nda Türkiye'ye gönderileceği iddia edilen 4 ton 900 kilogram kokain ele geçirilmesiyle ilgili Kolombiya narkotik birimi ile sıkı iş birliğimiz devam etmektedir. Ancak Kolombiya adli makamlarına iletilen adli yardımlaşma talebimiz henüz cevaplanmamıştır. Bir hukuk devletinde hukukun kuralları geçerlidir.”

‘MASUMİYET KORUNMALI, SORUŞTURMA GİZLİLİĞİ SAĞLANMALI’
“ Ceza hukuku dedikodu üzerine değil delille hareket eder. Ülkemizde adli soruşturmalara Cumhuriyet savcılarımız tarafından yürütülmektedir. Yürütülen adli soruşturmalardaki içerik ve iddiaların kamu davası açılmadan yetkisiz kişilerle paylaşılması ve elde edilen bilgilerin açıklanması, 'masumiyetin korunması ve 'soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi' ilkelerine aykırı olacaktır."

4.9 TON KOKAİN HAKKINDA SUÇ İHBARI
Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda “Kolombiya’dan gelen kokain hattı çökertildi, baronlar yakalandı haberlerine asla inanmayın. Bu yakalananlar göstermelik küçük satıcılar. 6 ayrı baronda yakalandığını söyleyen (ayrı ayrı operasyonlarda yakalanan) 70 kilogram, Kolombiya’dan gelen 4 ton 900 kilogram kokainin sahibi kim” ifadelerini kullanarak suç ihbarında bulunmuştu.

İSPANYOL GAZETELERİ YAZIYOR
Geçtiğimiz aylarda İspanyol El Pais Gazetesi Kolombiya’daki Buenaventura limanında ele geçirilen 4.9 ton kokainin, bir önceki yıl Panama’nın Cristóbal limanında el konan 1000 kilogramdan fazla kokainin ve Panama kanalına girerken aranan bir gemide bulunan 500 kilogram kokainin hepsinin Türkiye’ye gelmekte olduğunu ileri sürmüştü.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ