Güvenlik
21 Ağustos 2017 ( 1871 görüntülenme )

İŞ DEĞİŞTİ!.. AYDINLIK GAZETESİ'NE MİT TIRLARI SORUŞTURMASI...

Aydınlık gazetesine 'MİT TIR'ları soruşturması


MİT TIR'larına ait görüntüleri yayımlayan Aydınlık gazetesinin Genel Yayın Koordinatörü Mustafa İlker Yücel ve İstihbarat Şefi Orhan Ceyhun Bozkurt hakkında iddianame düzenlendi. Gazete daha önce "Evet, MİT TIR'ları haberini Cumhuriyet'ten önce yaptık. Gelsinler, tutuklasınlar" diye açıklama yapmıştı

MİT TIR'larına ait görüntüleri 21 Ocak 2014'te sürmanşetten yayımlayan Aydınlık gazetesinin Genel Yayın Koordinatörü Mustafa İlker Yücel ve İstihbarat Şefi Orhan Ceyhun Bozkurt hakkında iddianame düzenlendi. 2 gazete yöneticisi için 5 yıldan 10 yıla kadar hapis isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, FETÖ/PDY mensuplarının 19 Ocak 2014'te durdurduğu TIR'ların MİT'e ait olduğu, içindeki malzemelerin devlet sırrı kapsamında bulunduğu, bu sebeple ifşa edilmesi halinde suç işlenmiş olacağı kaydedildi.

21 Ocak 2014 tarihli Aydınlık'ın sürmanşetinde TIR'lardaki malzemelere ait bir fotoğrafın "İşte TIR'daki cephane" başlığıyla yayımlandığı kaydedilerek, gazetenin sorumluları hakkında soruşturmaya geçildiği kaydedildi.
Image result for işte tırdaki cephane
Genel Yayın Koordinatörü Yücel, haberin o dönemki İstihbarat Şefi Bozkurt tarafından getirildiğini kaydetti. Bunun üzerine ifadesine başvurulan Bozkurt, şunları anlattı: 

"GAZETECİ OLARAK HABER KAYNAĞINI AÇIKLAYAMAM"

"20 Ocak 2014'te daha önceden Ankara'da birkaç kez tanışma vesilesiyle gördüğüm bir şahsı aradım. Bu kişi de bana söz konusu görüntüleri hatırladığım kadarıyla Whatsapp üzerinden iletti. Ben de gazetedeki yetkililerle görüşerek haber mahiyetinde konuyu aktardım ve yayımlanmasına karar verildi. Bir gazeteci olarak kaynağımı açıklamam ama bu kişinin resmi bir görevi olduğunu söyleyebilirim."

"ALBAY GÖNDERMİŞ"

Savcılık, söz konusu görüntüyü Bozkurt'a gönderen şahsın, halen yargılaması devam eden Albay Erdal Turna olduğunu belirledi. İddianamede, Turna'nın görüntüleri 'Ahmed Thabet Al Saied' adına kayıtlı telefon hattıyla Bozkurt'a gönderdiği tespitine de yer verildi. Turna olayın gerçekleştiği tarihlerde, Ankara İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapıyordu.
Image result for işte tırdaki cephane
Kaynak: Yurt

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ