1995 görüntülenme 09 Ağustos 2017
İran'ın Simnan vilayetinde 'Batılı dans figürünü' öğreten 6 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

AFP'nin İran merkezli Jamejam Online adlı internet sitesinden aktardığına göre, Simnan Vilayeti'ndeki Şarhud kasabasında İranlı kadın ve erkeklere 'Batılı' dans figürlerini öğreten ikisi kadın 6 kişi gözaltına alındı.

Jamejam Online'a konuşan yerel Devrim Muhafızları Komutanı Hamid Damghani "Batılı dansları öğreten ve filme çeken örgütün üyeleri belirlenerek gözaltına alındı" dedi.

'TELEGRAM VE INSTAGRAM'DAN VİDEO KLİPLER YAYINLADILAR'


Damghani "Ekip, kızlara ve erkeklere Batı danslarını öğretti ve Telegram ile Instagram gibi sosyal medya uygulamalarından video kliplerini yayınladı. Bunları yaparken Devrim Muhafızları'nın istihbarat güçleri tarafından gözaltına alındılar. Onlar bu kişilerin hayat tarzlarını değiştirmeyi amaçlıyor ve türban takmamalarını teşvik ediyordu" ifadelerini kullandı.

İran'da kadınların aileleri dışında erkeklerin önünde dans etmesi yasak ancak son yıllarda İran yönetimi özellikle Zumba ve diğer dansları sadece kadınların girebildiği spor salonlarında bile yasaklamış durumda.

2014'te Pharrell Williams'ın 'Happy' (Mutlu) adlı şarkısı eşliğinde dans eden bir grup İranlı gencin görüntüleri sosyal medyada hızla yayılmış, gruba ertelenmiş hapis ve kırbaç cezası verilmişti.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ