Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2475 görüntülenme )

İran Tavrını Koydu; 15.000 savaşçı

Haber Merkezi - İran'ın, İdlib'de kaybedilen bölgeleri yeniden ele geçirmek amacıyla Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdiği öne sürüldü.
 İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, geçtiğimiz günlerde Suriye’nin Lazkiye vileyetinde yaptığı basın açıklamasında,  “Suriye’de önümüzdeki günlerde yaşanacak sürprize tüm dünya şaşıracak” demişti.
 
Lübnan merkezli yayın yapan The Daily Star’ın verdiği bilgiye göre, İran, Irak ve Afganistan’dan toplandığı savaşçıları Şam ve Lazkiye bölgesine yerleştirdi.
 
Savaşçıların İdlib eyaletinde el-Kaide’nin Suriye kolu olan el-Nusra Cephesi öncülüğündeki “Fetih Ordusu”nun ele geçirdiği bölgelerin yeniden kazanılması için başlatılacak operasyonda yer alacağı belirtildi.
 

Kasım Süleymani’nin tasarladığı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da “tereddütlü bir şekilde kabul ettiği” planın ilk amacının savaş sahasında üst üste yenilgiler alan Suriye Ordusu’nun ve hükümet taraftarlarının moralini yükseltmek olduğu ifade edildi.
 
İkinci hedefin ise, Haziran ayının sonuna kadar İdlib'de kaybedilen bölgeleri yeniden ele geçirmek olduğu iddia edildi.
 
İran’ın, müttefiki Suriye’de elde edeceği başarının Batı’yla sürdürdüğü ve bu ay sonuna kadar uzatılan nükleer görüşmelerde de elini güçlendirmesi amaçlanıyor.
 
Suriye Ordusu, son dönemde İdlib ve Palmira gibi merkezlerden askeri kayıpları önlemek için hızlıca çekilmiş, bunun İran’ın tavsiyesi olduğu iddia edilmişti. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ