Reklamlar
Anasayfa » Haber
17 Temmuz 2017 ( 284 görüntülenme )

FLAŞ!.. İRAN'DAN RUSYA'YA BÜYÜK KIYAK!

PETROL GAZ SAHASINDA RUSLARA İMTİYAZ

İran'ın güneybatısındaki iki sahada yapılacak petrol araştırmaları için Rus Zarubezhneft petrol şirketiyle anlaşma imzalandı. 

İran'ın güneybatısında yer alan Huzistan eyaletindeki Şadgan ve Rag Safid sahalarında petrol ve gaz araştırmaları, Rus Petrol Şirketi Zarubezhneft'e devredildi. İran resmi haber ajansının (İRNA) İran Milli Petrol Şirketi'ne (NIOC) dayandırdığı haberine göre, Zarubezhneft ile imzalanan anlaşmayla, Şadgan ve Rag Safid sahalarındaki gaz ve petrol araştırmaları Rus şirkete verildi.

Anlaşma gereği, Zarubezhneft şirketinin Huzistan eyaletinde yer alan sahaların geliştirilmesi ve petrol araştırmaları için projelerini en geç 9 ay içerisinde NIOC'ye sunması gerekiyor. 

RUSLARA PETROL SAHASINDA BÜYÜK İMTİYAZ

İran, petrol anlaşmaları için getirdiği yeni model "Iran Petroleum Contract" (IPC) kapsamında, 100 milyar dolar değerinde olan 49 petrol ve doğal gaz sahasını yabancı yatırımcılara açmıştı. Bugün imzalanan mutabakatın, Rus Zarubezhneft şirketi ile yapılan 8'inci anlaşma olduğu kaydedilirken, Rusya'nın Gazprom ve Russneft şirketleriyle de petrol araştırmaları konusunda varılan mutabakatların henüz imza aşamasına geçmediği belirtiliyor.

NIOC, iki hafta önce, bölgenin en büyük doğal gaz sahası Güney Pars'ın 11. safhasının geliştirilmesi için Fransız petrol şirketi Total ile anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: ajanslar

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bombacı Olduğu İddia Edilen Kişinin Babası Konuştu! Son Dakika... Muğla'da Deprem! “PYD Bize Göre Terör Örgütü Değil” EŞŞEK BİLE AYNI ÇUKURA İKİ KEZ DÜŞMEZ Belçika'da ŞOK Sürüyor! DONANMA'DAN RUMLARA İLGİNÇ UYARI!.. Siirt'te Dev Operasyon Bayrak İndiriliyor İhbarı Bodrum'u Ayağa Kaldırdı Ama...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
İngiliz Times'dan ŞOK İddia!