Reklamlar
Anasayfa » Haber
17 Temmuz 2017 ( 315 görüntülenme )

FLAŞ!.. İRAN'DAN RUSYA'YA BÜYÜK KIYAK!

PETROL GAZ SAHASINDA RUSLARA İMTİYAZ

İran'ın güneybatısındaki iki sahada yapılacak petrol araştırmaları için Rus Zarubezhneft petrol şirketiyle anlaşma imzalandı. 

İran'ın güneybatısında yer alan Huzistan eyaletindeki Şadgan ve Rag Safid sahalarında petrol ve gaz araştırmaları, Rus Petrol Şirketi Zarubezhneft'e devredildi. İran resmi haber ajansının (İRNA) İran Milli Petrol Şirketi'ne (NIOC) dayandırdığı haberine göre, Zarubezhneft ile imzalanan anlaşmayla, Şadgan ve Rag Safid sahalarındaki gaz ve petrol araştırmaları Rus şirkete verildi.

Anlaşma gereği, Zarubezhneft şirketinin Huzistan eyaletinde yer alan sahaların geliştirilmesi ve petrol araştırmaları için projelerini en geç 9 ay içerisinde NIOC'ye sunması gerekiyor. 

RUSLARA PETROL SAHASINDA BÜYÜK İMTİYAZ

İran, petrol anlaşmaları için getirdiği yeni model "Iran Petroleum Contract" (IPC) kapsamında, 100 milyar dolar değerinde olan 49 petrol ve doğal gaz sahasını yabancı yatırımcılara açmıştı. Bugün imzalanan mutabakatın, Rus Zarubezhneft şirketi ile yapılan 8'inci anlaşma olduğu kaydedilirken, Rusya'nın Gazprom ve Russneft şirketleriyle de petrol araştırmaları konusunda varılan mutabakatların henüz imza aşamasına geçmediği belirtiliyor.

NIOC, iki hafta önce, bölgenin en büyük doğal gaz sahası Güney Pars'ın 11. safhasının geliştirilmesi için Fransız petrol şirketi Total ile anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: ajanslar

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fettulah Gülen'e Okyanus Ötesinde İlk Dava! SURİYE SINIRINDA ÖNEMLİ GELİŞME! 4.5G'ye uyumlu telefonlar listesi- 4.5 G'ye nasıl geçilir? KUVVETLİ SAĞANAK... SEL... 12 KENTE SON DAKİKA UYARISI... Davutoğlu Obama'ya Öyle Bir Cevap Verdi ki... Dikkat!..Meteorolojiden UYARI! Terör Van'a Sıçradı; Sokak Çatışmaları Yayılıyor! CHP'li Bayır, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na Sahip Çıktı

Bakmadan Geçme!

KAPAT
FETÖ'nün 'Sanat İmamı'ndan İtiraf!