Ekonomi
05 Kasım 2018 ( 4261 görüntülenme )

Ağır yaptırım!.. 'İRAN'DAN İLK AÇIKLAMA'

Pompeo ve Mnuchin'in İran'a tam teşekkülü ama muafiyetli yaptırım açıklamasının ardından, Reuters'in görüşünü aldığı İranlı bir üst düzey yetkili, bu yüzden bir endişelerinin bulunmadığı mesajını verdi.

‘ABD’YE BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Reuters'in görüşünü aldığı İranlı üst düzey yetkili, yeniden yürürlüğe giren Amerikan yaptırımlarının kendilerini endişelendirmediğini ve politikalarını değiştirmelerine yönelik baskılara boyun eğmeyeceklerini duyurdu.

'ALIŞTIK ARTIK'

Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan İranlı yetkili şunları söyledi: "Bu yaptırımlar yeni değil… Biz Amerika'nın yaptırımlarına aşinayız. Bu yüzünden endişeli değiliz ve baskıya da boyun eğmeyeceğiz."

AĞIR YAPTIRIM

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından yeniden uyguladığı yaptırımlarda 2. aşama yürürlüğe girdi. Dışişleri ve Hazine Bakanlıklarından "İran'a yaptırımları yeniden tümüyle uyguluyoruz" açıklaması yapıldı.

‘PETROL, TAŞIMACILIK VE FİNANS SEKTÖRÜNE DARBE’


Trump yönetimi, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmayla kaldırılan tüm yaptırımları yeniden yürürlüğe koydu. Yaptırımların ilk dilimi 7 Ağustos'ta, ikinci dilimi de bugün devreye girdi. Bugün uygulamaya konulan yaptırımlar, İran ekonomisinin temel direkleri konumundaki petrol ihracatı, deniz taşımacılığı ve bankacılık sektörlerini vurdu.

GEÇİCİ MUAFİYET TANINAN SEKİZ ÜLKE


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'dan petrol alımıyla ilgili yaptırımlarda geçici muafiyet uygulanacak 8 ülkeyi açıkladı: Çin, Güney Kore, Hindistan, İtalya, Japonya, Tayvan, Türkiye, Yunanistan… Bu 8 ülke, İran'dan en çok petrol alan ülkeler arasında.

İki bakanın 'ABD'nin gelmiş geçmiş uyguladıkları arasında en serti', 'tarihin en geniş kapsamlısı ve en uzunu' diye nitelediği yaptırım listesine 700'den fazla kişi ve kurum konuldu. Yaptırımlar, İran'la ticaret yapan ülkeleri de olumsuz etkileyecek.

YAPTIRIM LİSTESİNDE KİMLER VAR?

* İran Atom Enerjisi Kurumu ile 23 iştiraki
* İran hükümetine bağlı, ülkenin en büyük yolcu uçağı taşıyıcısı İran Havayolları (Iran Air) ile 65'ten fazla uçağı
* 50 İran bankası ve iştirakleri
* 200'den fazla kişi ile sahip oldukları gemiler
* Belarus merkezli 2 banka

BİR MİLYON VARİLLİK AZALMA


Basın toplantısında, bu 8 ülkenin petrol ihracatını sıfırlamak için biraz daha Pompeo, 20'den fazla ülkenin zaten İran'dan petrol alımını kıstığını, İran'ın petrol satışının günde 1 milyon varilden fazla azaldığını söyledi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ