1292 görüntülenme04 Ocak 2020
İran, Cemkeran Camii'nin kubbesine savaş anlamına gelen kırmızı bayrağı göndere çekti. tarafından öldürülen İranlı General Kasım Süleymani için düzenlenen cenaze töreninde, 'kırmızı savaş bayrağı' İran tarihinde ilk kez göndere çekildi. Bu aynı zamanda, 'alınacak intikamı' temsil ediyor.

SAVAŞ VE İNTİKAM


İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin, ABD’nin Irak´ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği hava saldırısıyla öldürülmesinin ardından ülkenin Kum şehrinde bulunan Cemkeran Camii’nin kubbesine ‘alınacak intikamı’ temsil eden kırmızı bayrak çekildi.

İRAN FÜZE ÜSLERİNİ ALARMA GEÇİRDİ

IRGC Havacılık Gücü'nün ise, tüm balistik füze üslerini yüksek alarma geçirdiği bildirildi. IRGC'nin İran İslam Rejimi'ne bağlı haber medyası ise, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan'da ABD Hava Kuvvetleri uçaklarına ev sahipliği yapan çeşitli hava üslerinde füze fırlatmaya hazır olduklarını iddia etti.

NE OLMUŞTU?

ABD, Irak’ı ziyaret eden İranlı General Kasım Süleymani’ye bir suikast gerçekleştirerek bölgedeki tansiyonun yükselmesine neden oldu. Suikastın ardından İran tarafından öldürülen generalin intikamının en sert şekilde alınacağı mesajı verildi.

HEDEFLER BELİRLENİYOR

ABD’den sert bir şekilde intikam alınacağını belirten İran, Basra Körfezi’ndeki ABD’nin deniz araçlarını hedef alabileceğini daha önce de duyurmuştu. Bölgedeki ABD askeri varlığı Irak’tan İsrail’e kadar uzanıyor. İran’ın sahip olduğu füze sisteminin menzilinin İsrail’in Tel-Aviv kentine kadar eriştiği de biliniyor.

Kaynak:Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ