Genel
19 Temmuz 2019 ( 1181 görüntülenme )

Irak'ta CAN SIKICI TAVIR!..

Türkiye-Irak arasında yumurta ve makarnadan sonra beyaz et krizi yaşanması kanatlı sektöründe tedirginlik yarattı.

YUMURTA MAKARNA ŞİMDİ DE BEYAZ ET

Türkiye'den yumurta ve makarna ithalatından sonra Irak'a tavuk ihracatının da durma yönünde sinyaller verdiğini bildiren Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) Başkanı Sait Koca, "Bu olayda merak ettiğimiz, Türkiye'ye karşı bir hareket mi var yoksa Irak'ın genel bir politikası mı bu? Irak'ın gerekçesi yerli üretime teşvik ama öyle bir sistem yok bir anda üretim artmaz" diye konuştu.

ALTERNATİF PAZAR ÇİN OLACAK


Dünya gazetesinden Osman Kılıç’ın haberine göre; Irak'ın tavuk ithalatında Türkiye'nin 1. sırada yer aldığını kaydeden Koca, oradaki rakipleri olan Brezilya'nın fiyatta kendileriyle rekabet edemediğini bildirdi. 

Irak'a bu yılın ilk 6 ayında 200 bin ton tavuk ihracatı yaptıklarını aktaran Koca, Irak'ın Türkiye'den tavuk ithalatını durdurması durumunda alternatif pazarın Çin olacağını dile getirerek, "Çin'in tavuk tüketimi Türkiye'nin yarısı kadar. Çin'de domuz tüketimi tavuğun 4 katı. Çin'in domuzdan ötürü olan et açığını kapatabiliriz, çokça mal alabilirler. Ama daha izinleri almak anlaşmaları yapmak aşamasındayız. Umarım bunu da hallederiz" dedi.


kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ