Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2605 görüntülenme )

IRAK'tan TEHDİT!

Musul için büyük savaş kapıda...

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, “Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur” dedi. 

Rûdaw’a konuşan Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Türkiye ile Bağdat arasında yaşanan Başika krizini değerlendirdi.

 Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Başika’da Türk askerlerinin Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini söyledi.

 Büyükelçi, “Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur. Irak’ta bulunan tüm güçler Irak Hükümeti’nin bilgisi dahilinde orada buluyor ancak Türkiye’nin oradaki varlığı illegaldir” ifadelerini kullandı. 

Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, “Türkiye PKK ve IŞİD’i bahane ederek bölgede olmak istiyor ancak bu geçerli bir gerekçe değildir” dedi. 

Bağdat Büyükelçisi, “Türkiye eski Musul Valisi ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile anlaştığını söylüyor ancak bu anlaşma bizim için geçerli değildir” diye konuştu.

 Bu konuda henüz Türk yetkililerle yüzyüze görüşmediklerini belirten Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, her iki tarafında sert açıklamalardan kaçınması gerektiğine vurgu yaptı.

 Türkiye yerkililerinin “Irak parçalanmış bir ülkedir” sözlerini de sert bir şekilde eleştiren Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, “Irak federal bir ülkedir. Güçlü merkezi bir yönetimi olmasa da meşru bir yönetime sahiptir. Kaldı ki bu konu Türkiye’yi ilgilendirmiyor” dedi.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüksekova'da Silah Sesleri Duyuldu! ŞOK! Hainler Korucularımızı Evinde Vurdu! 2. Dünya Savaşının Silah Kamerasında Çarpıcı Görüntüleri... DİYARBAKIR'DAN ARDI ARDINA ŞEHİT HABERLERİ GELİYOR! HALAÇOĞLU KIZDI: BU NE YA!.. Hatay'da ÇATIŞMA! Yeni Anayasa'da AKIL ALMAZ TUZAK! DİKKAT!.. O İKİ EDEPSİZ KAÇAK ARANIYOR!.. GÖREN DUYAN DOĞRU POLİSE...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Kılıçdaroğlu'ndan SERT ÇIKIŞ!