Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 835 görüntülenme )

IRAK'TA KRİTİK GELİŞME!

Özal'dan günümüze adım adım...

BARZANİ: IRAK'IN BÖLÜNMESİNİ KONUŞUYORUZ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani’nin yeğeni ve üst düzey Peşmerge komutanlarından biri olan Şirvan (Sirwan) Barzani, merkezi hükümetle Irak’ın bölünmesi konusunu konuştuklarını söyledi.

Alman Die Welt gazetesine konuşan Şirvan Barzani, Musul’un IŞİD’den kurtarılmasının ardından bağımsız bir devlet kurulması konusunda Irak merkezi hükümetiyle resmi görüşmeler yürüttükleri belirtti.

Şu anda Irak’ta Kürt bölgesinin yüzde 97’sinin IŞİD’den temizlendiğini kaydeden Barzani,” Merkezi hükümetle bağımsız bir Kürdistan olup olmayacağı konusunda görüşmelere başladık. Tartışıyoruz. Gelecekte mutlaka bütün bölge için bir referandum yapılacak” dedi.

"Olumlu bir anlaşma olacak"

“Musul harekatının Kürtlerle merkezi hükümet arasındaki ilişkileri olumlu etkileyip etkilemediği” sorusuna yanıt veren Şirvan Barzani,” Evet, tarihsel bir ilerleme oldu. İlk kez Peşmerge ve Irak ordusu ortak bir operasyon yapıyor. Başkanımızla birlikte bir delegasyon Bağdat’a gitti ve orada çok olumlu bir görüşme gerçekleştirildi. Biz, IŞİD’in yenilmesi ve Musul’un kurtarılmasının ardından iki taraf arasında olumlu bir anlaşma olacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bağdat neden olmasın” dedi"

Şirvan Barzani, “Olumlu bir anlaşmadan neyi kastediyorsunuz?” sorusuna ise,” Peşmerge ile Irak ordusunun birlikte savaşması, zaten böyle bir anlaşmanın temelini oluşturuyor. Bağımsız bir Kürdistan tartışması da olacak. ‘Bağdat: Neden olmasın’ dedi. Bağdat’la ülkenin bölünmesini ve bizim bağımsız bir devlet olmamızı resmen konuşuyor olmak, bizim için yeni bir durum. Musul’un IŞİD’ten kurtarılmasının ardından kentin ve bölgenin geleceğini bizimle tartışmaya hazır olduklarını belirttiler” karşılığını verdi.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD'den Kuzey Kore'ye ŞOK! İngiltere'den Rusya ve Türkiye'ye ÇAĞRI! Fi Yapı'da 4 Tutuklama! Balistik Füzeyle Vuruldu İddiası.. Suudi Arabistan Şokta ... PENTAGON: El Kaidenin Önemli İsmi Vuruldu! ŞOK!.. DARBE DAVASINDA ÇOK AĞIR İDDİA!.. ŞOK!.. SIĞINMACILAR GAZİANTEP'te SİLAHLI ÇATIŞMAYA GİRDİ!.. Türk Gemiciye GÖZALTI!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
IRAK BÜYÜKELÇİSİ'nden ŞOK AÇIKLAMA!