Reklamlar
Anasayfa » Haber
07 Eylül 2017 ( 11828 görüntülenme )

İP KOPTU!.. ERDOĞAN'A SORU SORMAK YASAKLANDI!.. MECLİS UÇTU!..

Vekillere Cumhurbaşkanı hakkında soru sormak yasak!


Meclis Başkanı, CHP Milletvekili Murat Emir'in sorusunu 'Cumhurbaşkanı hakkında soru sorulamaz' diye geri gönderdi.

Ak Saray sessiz sedasız TBMM denetiminden çıkarıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in, Saray’ın tıbbi harcamaları konusundaki yazılı soru önergesini “Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında soru sorulamaz” gerekçesiyle geri gönderdi.

 Emir, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı’nın sağlık harcamaları Meclis denetimi ve Türkiye kamuoyundan kaçırılıyor” diye konuştu. 

Emir, temmuz ayında TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanlığı’nın 2016 yılı ile 1 Ocak-1 Temmuz 2017 yılları arasındaki sağlık harcamalarının ne kadar olduğu hakkında bilgi istemişti.

Ancak Meclis Başkanlığı’ndan verilen yanıtta, öncelikle vekillerin TBMM aracılığıyla hükümete soru sorma yöntemlerine ilişkin mevzuat hatırlatıldı. Ardından da Cumhurbaşkanlığı’nın sağlık harcamaları konusunda şu yanıt verildi;

CUMHURBAŞKANINA SORU SORULAMAZ

“TBMM’nin bilgi edinme yollarından biri olan ‘soru’nun hükümet adına Başbakan ve bakanlardan bilgi istemekten ibaret olması nedeniyle, sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili konularda ‘soru’ sorulamayacağından, soru önergesinde yer alan hususlara cevap verilmesine yasal imkan görülememiştir.”

CHP’Lİ EMİR: DESPOTİK BİR ANLAYIŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ


TBMM’nin “Cumhurbaşkanı’na soru sorulamaz” tavrına tepki gösteren Emir, Cumhurbaşkanlığı’nın “bütçesi TBMM tarafından belirlenen ve denetlenen Anayasal bir kurum” olduğunu vurgulayarak, “Cumhurbaşkanlığı Meclis denetiminden çıkarılıyor” dedi.

Emir, şöyle devam etti;

“KEYFİNE GÖRE ÜLKE YÖNETENLER…”

“Keyfine göre başdanışman atayan, keyfine göre çıkardığı kanun hükmünde kararnamelerle ülkeyi yönetenler, bir milletvekili bir vatandaş olarak vergilerimizden oluşan ülke bütçesinin nasıl kullanıldığını sormamıza bile tahammül edemiyor.
Ne kadar yanıt vermekten kaçınsalar, gerçekleri gizlemeye çalışsalar da halkın parasını, nasıl har vurup harman savurdukları, bugün olmasa birgün mutlaka herkes tarafından öğrenilecek.”

İŞTE ERDOĞAN'A SORU SORULAMAZ BELGESİ:
onerge-cevap

Kaynak: Sözcü

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKŞENER CANLI YAYINDA RESTİ ÇEKTİ: UCUNDA ÖLÜM OLSA BİLE... ŞOK!.. CEZAEVLERİNDE YATACAK YER KALMAMIŞ!.. ABD'NİN SKANDAL GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI!.. Yaralılarımızın Son Durumu... Valilik Açıkladı... Milli Savunma Bakanı Açıkladı! MHP'DE İSTİFA DEPREMİ! SURİYE'DEN GELEN HABERLER AĞIR... ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE FLAŞ KONUKLAR!.. İSTANBUL'A 60 KM!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ADANA MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU!