Genel
23 Temmuz 2017 ( 1070 görüntülenme )

İNGİLTERE BÜYÜKELÇİSİ'nden AKIL KARIŞTIRAN AÇIKLAMA...

MOORE: BİZ FETÖ'YÜ TERÖRİST ÖRGÜT OLARAK GÖRMÜYORUZ

CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Moore dış politika gündemine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Moore'un söylediklerinden çarpıcı kısımlar:

HAKAN ÇELİK: FETÖ'YÜ, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında bir terör örgütü olarak görüyor. İngiltere böyle görüyor mu?

MOORE: "BİZ TERÖRİST ÖRGÜT OLARAK GÖRMÜYORUZ"

"Ben bir tartışmaya girmek istemiyorum. Biz terörist örgüt olarak tanımıyoruz. Çünkü belirli bir süreç var bunu adlandırmak için. Fakat bu önemli bir şey değil. Bu darbe girişiminin arkasında Gülen hareketinin olduğunu iyi biliyoruz.Ben belki hatırladığınız gibi geçen yıl Temmuz ayında, Hürriyet'te mülakat çıktı. Ve o noktada ben dedim ki, evet tam kanıtım yoktu fakat bence bu darbe girişiminin arkasında Gülenci elemanlar var. Ve bunu kesinlikle tanıdım." 

HAKAN ÇELİK: Bu konuyu pek anlatamadı mı Türkiye? Siz diyorsunuz ki İngiltere bunu düşünüyor. Fakat ABD'^de ve Almanya'da bunun anlaşılmadığını, kabul edilmediğini görüyoruz...

MOORE: "15 TEMMUZ RESMİ KARIŞIK"

"Ben bir hakim değil. Şu anda mahkeme önünde bazı davalar var. Oldukça karışık bir resim çıkıyor. Tam o gecenin tam belli bir resmi yok. Fakat bence kesinlikle Gülen hareketi önemli bir rol oynadı. Onların yanında belki Fetullahçı olmayan elemanlar vardı, olabilir. Fakat kesinlikle Gülen hareketi rol oynuyor. "

"ENDİŞELERİMİZ VAR"

"Pensilvanya'daki Fetullah Gülen ile bağlantısını biliyor muyum? Yok, bilmiyorum. Bu nedenle eğer Türk hükümeti bu darbe girişiminde katılan insanlara karşı bir de Türkiye Cumhuriyeti'ni kurumlarının gizlice girmeye çalışanlara karşı tedbirler almak haklı. Bildiğiniz gibi Almanya ile gerginlikler var. İngiltere'de endişelerimiz var. Bu darbe girişiminden sonra soruşturma biraz genişledi. "

"TÜRKİYE'YE ZARAR VERİYOR"

"Sadece Gülenci hareketine karşı değil, biraz genişledi. Özellikle milletvekilleri, gazeteciler... Öncelikle Cumhuriyet, Özgür Gündem... Yani bir günlük onursal yayın yönetmenliği yapan kişiler... Ve en son olayda Uluslararası af örgütü lideri tutuklandı. Bizim için Uluslararası Af Örgütü bildiğiniz gibi Londra'da kuruldu. Savcının iddiasını okudum, ben avukat değilim. Kesinlikle Türk mahkemelerine bırakıyorum. İnşallah mahkeme yakın gelecekte, serbest bırakacaklar. Çünkü bu maalesef Türkiye için biraz zarar veriyor. Kesinlikle kişisel olarak bu zararı engellemek istiyorum. "

"ENDİŞELERİMİZ VAR AMA HÜKÜMETİ DESTEKLİYORUZ"

"Hassas bir konuya değiniyorum biliyorum, ama önemli. Ama biz özellikle sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile kapı arkasında bir şeyler söylüyoruz. Fakat bu konuda biraz endişeliyiz.15 Temmuz’un ardından İngiltere Başbakanı Theresa May bana emir verdi. 'Türk hükümetine tam destek verin' dedi."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ