4236 görüntülenme23 Ekim 2018
İngiltere'nin Büyükelçisi Dominick Chilcott, Pamukkale Hieropolis antik tiyatrosunda İzmir marşını söyledi.

TÜRKÇE İYİ

Büyükelçi Chilcott, kendisinden önce aynı görevi sürdüren Richard Moore gibi Türkiye ile oldukça ilgili. Türkçeyi iyi şekilde anlayabilen ve konuşabilen Chilcott’un Pamukkale’deki antik kenti gezerken söylediği İzmir Marşı, İngiliz Büyükelçileri’nin Türkiye hakkında oldukça bilgili olduğu şeklinde yorumlandı.

BÜYÜKELÇİ CHİLCOTT KİMDİR?

Sir Dominick Chilcott, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığına 1982 yılında başlamış bir meslekten yetişme diplomattır. Bakanlıkta şu görevlerde çalışmıştır:

Sri Lanka ve Maldivler Yüksek Komiseri (2006-2007)
Amerika Birleşik Devletleri’nde Büyükelçilik Müsteşarı (2008-2011)
İran Büyükelçisi (2011’in sonlarında sadece altı hafta için bu görevi yerine getirmiştir. Görev süresi elçiliğin saldırıya uğraması nedeniyle sonlandırılmıştır)
İrlanda Büyükelçisi (2012- 2016)

Yukarıdaki görevleri dışında Dominick Chilcott 1985-1988 yılları arasında Ankara’da; 1993-1995 yılları arasında Lizbon’da ve 1998-2002 yılları arasında da Birleşik Krallık’ın Brüksel’deki AB temsilciliğinde görev yaptı.

Denizaşırı ülke görevleri dışında ise Dışişleri Bakanlığı’nın Londra’daki Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’dan sorumlu merkezinde çalıştı. Görevi süresince Sir Malcolm Rifkind ve merhum Robin Cook olmak üzere iki Dışişleri Bakanı’nın özel kalemi olarak çalıştı. 2003 yılında Irak Politika Birimi Yöneticisi ve 2003 ile 2006 yılları arasında ise Avrupa Ülkeleri ile İkili İlişkiler Departmanı Yöneticisi olarak çalıştı.

Dominick Chilcott ve eşi Jane Chilcott’un bir kızları ve üç oğulları var. Dominick Chilcott’un Felsefe ve Teoloji, Jane Chilcott’un ise İngiliz Edebiyatı okuduğu Oxford Üniversitesi’nde tanıştılar.

Oxford’dan önce ise Dominck Chilcott, Kraliyet Donanması’nda deniz subay adayı olarak bir yıl okudu. Orta ve lise öğrenimini ise Ipswich’teki St. Joseph Koleji’nde tamamladı.

Dominick Chilcott’un hobileri arasında yürümek, her türlü spor faaliyeti, kitap okumak, tarih, müzik ve tiyatro yer alıyor.

Kaynak: İngiltere Hükümeti resmi web sayfası/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ