CHP'li Muharrem İnce, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın anayasaya göre istifa etmesi gerekirken istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına aday olmasını eleştirdi. Muharrem İnce, Binali Yıldırım’a ‘TBMM Başkanlığı’ndan istifa et’ diyerek seslendi. İnce’nin sosyal medyadan yaptığı açıklama şu şekilde;

‘ANAYASA İHLALİ’


“Binali Yıldırım'ın aday olarak açıklandığı ve adaylık faaliyetlerine devam ettiği halde istifa etmemesi Anayasa'yı uygulamak, Anayasal düzeni korumakla görevli olanların Anayasa'yı açıkça ihlal etmesidir. Anayasa Meclis Başkanları parti faaliyetlerine katılamaz derken istifa etmiyorsun, Meclis Başkanlığı koltuğundan İnmiyorsun, Tayyip Erdoğan İn deyince Başbakanlık'tan iniyorsun!" ‘İSTİFA ET, İN ALİ’: “Yerel seçimde partinin adayı olmak parti faaliyetidir ve adaylık çalışmalarına TBMM Başkanı olarak devam etmek, TBMM Başkanının yetki ve imkanlarını kullanmak Anayasal Düzeni tanımamaktır. Anayasa'ya uymayan fiili durumlar ortaya çıkarma, TBMM Başkanlığı'ndan İstifa et, İn Ali!”

Binali Yıldırım'ın, adının resmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı için açıklanmasının ardından istifa tartışmaları tekrar gündeme geldi. Peki yasalar ne diyor, Binali Yıldırım istifa edecek mi?

MECLİS BAŞKANI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

AKP'nin İstanbul belediye başkan adayları, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen törende açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi için uzun zamandır adı geçen TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın adaylığı da kesinleşmiş oldu. Böylelikle Yıldırım'ın adının adaylık ile anıldığı ilk dönemde ortaya atılan 'İstifa etmeli' tartışmaları da tekrar gündeme geldi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ