Politika
07 Ekim 2018 ( 4299 görüntülenme )

İnanılmaz çıkış!.. 'YERSEN DOLAPTA DOLMA VAR'

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ahat Andican, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın McKinsey açıklamalarına çok sert tepki gösterdi.

‘YERSEN DOLAPTA DOLMA VAR’

"Asya Tipi Başkanlık geleneksel 'Onlar bozdu, ben düzelttim' orta oyununu yeniden sahneledi" diyen Andican, "Durumu en iyi özetleyen halk sözü: Yersen dolapta dolma var" yorumunda bulundu.

Albayrak'ın 'günah keçisi' yapıldığını ifade eden Andican, "Başkan bir kez daha 'kurtarıcı' olarak sahneye çıktı" dedi. Ahat Andican, Twitter'dan yapığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘DAMAT GÜNAH KEÇİSİ’

"Asya Tipi Başkanlık geleneksel “Onlar bozdu, ben düzelttim” orta oyununu yeniden sahneledi. McKinsey olayında Damat günah keçisi yapıldı ve Başkan bir kez daha “kurtarıcı” olarak sahneye çıktı. Durumu en iyi özetleyen halk sözü: “Yersen dolapta dolma var."ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na yaptığı konuşmada danışmanlık alınan McKinsey firmasına ilişkin ilişkin açıklamalarda bulundu.

'BAKANLARA ALMAYIN DEDİM'

Erdoğan McKinsey’den fikir olarak danışmanlık hizmeti alınmaması için bakanlara talimat verdiğini açıkladı ve ‘Bakan arkadaşların tamamına söyledim. Bu kuruluştan fikri danışmanlık hizmeti almayacaksınız. Biz bize yeteriz’ dedim ” şeklinde konuştu.

‘DANIŞMANLIK HİZMETİ ALMAYACAKSINIZ’

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Amerikan danışmanlık şirketi McKinsey ile ilgili kendisine sorular yönelttiğini anımsatarak, "Ülkemizi kendi reçetelerimizle, kendi çözümlerimizle, kendi programlarımızla hedeflerimize ulaştıracağız. Bakan arkadaşların tamamına söyledim. 'Bu kuruluştan fikri danışmanlık hizmeti almayacaksınız. Biz bize yeteriz' dedim "" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

‘TÜRKİYE’DE KRİZ YOK’

"Türkiye bir defa kriz yok. Türkiye’de ekonomiyle alakalı bir manipülasyon var. Bununla bir fatura kesmeye çalışıyorlar, sen de bu faturanın aktörleri arasında yerini alıyorsun. Güya ziyaret ettiğimiz ülkelere para vermeleri için yalvarıyormuşuz. Ya ne kadar zavallısın? Biz bu ülkelerden özellikle ülkemize yatırımcı çekmeye çalışıyoruz. Biz kimseden para istemedik, istemiyoruz."

‘NE BORCUMUZ VARSA ÖDERİZ’

"Her türlü desteğe, katkıya açığız. Bunun bedelini egemenliğimize ve geleceğimize göz dikerek ödetmeye çalışmasınlar. Türkiye borcuna sadıktır, yeter ki işi diyet borcuna döndürmesinler. İşte o zaman külahları değişiriz. Ak Parti döneminde ülkemizi diyet borçlarından kurtarana kadar çok mücadeleler ettik."

‘FİNANSAL DANIŞMANLIK ŞİRKETİ ÖRTÜLÜ BASKIDIR’

“ Son günlerde finansal danışmanlık hizmeti alınan bir şirket üzerinden yapılan tartışmalar güya bizi töhmet altında bırakarak, aslında örtülü bir şekilde ülkemizi aynı cendereye sokma girişiminden ibarettir. Ama biz bu oyuna gelmeyiz. Bu can bu tende oldukça hiç kimse Türkiye’yi yeniden uluslararası kuruluşların boyunduruğu altına sokamaz.”

‘BU KONUDA HASSASİYETİMİZ VAR’

“ Ana muhalefetin başındaki zat şunu da çok iyi bilsin, sınırlarımız içinde bayrağımızın dalgalanması konusunda ne kadar kararlıysak, bu konuda da aynı hassasiyete sahibiz, onu seninle de paylaşmayız. Ekonomik bağımsızlık olmadan, siyasi bağımsızlığın olmayacağını biz çok iyi biliyoruz."

BAKAN ALBAYRAK NE DEMİŞTİ?

Geçen hafta açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Albayrak, Türkiye'de ilk kez orta vadeli ekonomik programa, iş dünyasından akademisyenlere kadar ilgili tüm tarafların katkı sağladığını belirterek bu sayede gerçekçi bir program oluşturulduğu ifade etti.

‘MCKİNSEY ARTIK DEVLET MASASINDA’

Albayrak, YEP'in üç ana başlığı kapsadığını vurgularken, bunları dengelenme, disiplin ve dönüşüm olarak sıraladı. Özellikle değişim ile ilgili yeni bir birim kurduklarını aktaran Albayrak, "Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek" dedi.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ