İstanbul 3. İdare Mahkemesi, Uluslararası Trakya ve Anadolu Otobüsçüleri Derneği ile Avrasya Terminal İşletmeleri Anonim Şirketi tarafından Esenler Otogarı'nın otopark kısmının İSPARK'a devrine karşı İBB'ye açılan davanın incelemeksizin reddine karar verdi.

OTOPARK 5 YILLIĞINA İSPARK’A DEVREDİLDİ

İstanbul 3.İdare Mahkemesi’nin 23 Temmuz 2019 tarihinde otogar otoparkının İSPARK’a devrine ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararı sonrasında İBB avukatlarının savunması ve itirazı üzerine mahkeme yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Mahkeme kararında, 11 Temmuz 2019 tarihli İBB Meclisi toplantısında Büyük İstanbul Otogarı bünyesinde bulunan otopark işletmesinin, gelirin yüzde 25’inin belediyeye ödenmesi ve ilk bir saatin ücretsiz olması kaydıyla 5 yıllığına İSPARK’a devredilmesinin karara bağlandığı hatırlatıldı.

MAHKEME BELEDİYEYİ HAKLI BULDU

Mahkeme kararında söz konusu ihtarnamenin icrai ve idari bir davaya konu konu edilecek kesin ve yürütülmesi gereken bir işlem niteliğinde bulunmadığı, bildirici işlem mahiyetinde olduğu vurgulanarak bu nedenle bu işleme karşı açılan davanın esasının incelenme olanağı bulunmadığı sonucuna varıldı.

DAVA ÜSTÜNE DAVA


İBB Meclis kararının iptali istemiyle 9.İdare Mahkemesi’ne başka bir dava açtığı aktarılarak “Ortada tarafları ve konusu aynı olan daha önce açılmış bir dava bulunduğu, dolayısıyla belediye meclis kararı yönünden açılan davanın derdestlik nedeniyle esasının incelenme olanağı bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi. Bu nedenlerle davanın incelenmeksizin reddine oy birliği ile karar verildi.

İSPARK, tahliyenin tamamlanmasıyla vatandaş şikayetlerinin yoğunlaştığı otogarın otoparkını işletmeye başlayacak.

ENGEL KALMADI

Mahkeme kararı ile ilgili İBB’den yapılan açıklamada ” İBB Meclisi de Temmuz ayı toplantısında, otogar bünyesinde bulunan otoparkın işletmesinin 5 yıl süre ile İSPARK'a devredilmesini onayladı. Karara göre, otopark 1 saat ücretsiz hale geldi ve elde edilecek gelirin yüzde 25'inin İBB'ye ödenmesi uygun görüldü. İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nin son kararının ardından 15 Temmuz Şehitler Otogarı'nın otoparkının İSPARK tarafından işletilmesinin önünde yasal bir engel kalmadı” denildi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ