Genel
16 Eylül 2017 ( 819 görüntülenme )

ŞOK!.. İMAM HATİP'E SINIR YOK!..

Nüfus şartını kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı, istediği her yere imam hatip lisesi açabilecek. Nerede imam hatip ihtiyacı olduğuna ise valilikler karar verecek.

İmam hatip lisesi açılması için gerekli olan 50 bin nüfus şartını, üç ay önce yayımladığı yönetmelikle 5 bine kadar düşüren ve Türkiye’nin 5’te birini bu okullara mecbur eden Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili yönetmelikte dün yaptığı değişiklikle nüfus şartını tamamen kaldırdı. 


Yapılan değişiklikle bir bölgede imam hatip lisesi ihtiyacı olup olmadığına ilişkin kararın valiliklere bırakılması da dikkat çekti. Yani bakanlığın istediği bölgeye imam hatip lisesi açabilmesi için valilikten teklif gelmesi yeterli olacak.

Nüfus şartına gizleme

Yönetmelikte, bir ilçede Anadolu lisesi açılabilmesi için 10 bin, fen ve sosyal bilimler lisesi açılabilmesi için büyükşehir ilçelerinde 50 bin, büyükşehir olmayan illerin ilçelerinde ise 20 bin nüfus şartı aranıyordu.
Yapılan son değişiklikle bu lise türleri için de nüfus şartını kaldıran bakanlığın bu hamlesi, imam hatiplerin açılması için sağlanan kolaylığı gizleme hamlesi olarak yorumlandı.

 3 ay önce yayımlanan yönetmelikte açılması zorlaştırılan güzel sanatlar ya da spor liseleri için gerekli koşullara dokunulmaması ise dikkat çekti.

‘Karar’ valiliğin

Yapılan değişiklikle imam hatip açılmasına ilişkin ihtiyaç kararının valiliklere bırakılması da dikkat çekti
. Buna göre, Anadolu imam hatip lisesi, Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi ve mesleki eğitim merkezinin kapatılması ihtiyacını da valilikler belirleyecek. Valiliklerin teklifi doğrultusunda işlemler bakanlık tarafından yürütülecek.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ