Politika
09 Temmuz 2018 ( 111 görüntülenme )

SIĞINMACILAR HAKKINDA ŞAŞIRTICI YORUM!..

İlber Ortaylı: “Suriyeliler bazı illerimize yeni üretim teknikleri getirdi.”

UNESCO ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ‘Kültürlerarası Liderlik için Uluslararası Yaz Okulu’ programına Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ev sahipliği yapıyor. İki hafta sürecek olan Uluslararası Yaz Okulu’nun açılışı Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılımıyla gerçekleşti.


"TEPKİ VAR AMA..."

Ortaylı, yaptığı konuşmada konu başlıklarının önemine değinerek, “Türkiye bugün 3,5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Bu da bazen tepkiler yaratabiliyor ama aşağı yukarı bir göç sürecindeyiz ve bu geçici bir durum. Suriyeliler bazı illere yeni üretim teknikleri getirdiler” dedi.

“YENİ ÜRETİM TEKNİKLERİ GETİRDİLER”

"Türkiye bugün 3.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Bu da bazen tepkiler yaratabiliyor ama aşağı yukarı bir göç sürecindeyiz ve bu geçici bir durum. Suriyeliler bazı illere yeni üretim teknikleri getirdiler. Örneğin; Hatay’da Türkiye deri ayakkabı üretiminin yüzde 35’i gerçekleştiriliyor."

"SIĞINMACILAR GELİŞİYOR"

" 2 binden fazla şirket Suriyeliler tarafından finanse ediliyor. Bu Suriyelilere istihdam yaratıyor ve kendi çalışanlarını istihdam ediyor. Türkiye’deki okullara giden Suriyeli okul öğrencileri ilerleme kaydettiler ve başka bir dilde iletişim kurabiliyorlar. Çünkü Suriye büyük ölçüde kültüründe bu gelişim kültürünü tuttu. Suriye’de en büyük sorun ise her zaman devletin ve askerin bilinçsizliğiydi. Düzgün işleyen bir devlet ve ordu olmadan neler olabileceğinin örneği Irak ve Suriye’dir."

kaynak:Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ