Genel
09 Eylül 2018 ( 3355 görüntülenme )

İlber Hoca uyardı!.. 'BU FELAKET BİZE İBRET OLMALI'

Hürriyet yazarı tarihçi İlber Ortaylı , Brezilya'daki 200 yıllık müze yangının ardından Türkiye'nin en önemli müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı hakkında endişelerini yazdı. 


'BU BİR UYARI'

Ortaylı, "Doğrusu dünya tarih ve medeniyeti acısından çok şeyi barındıran Topkapı Sarayı Müzesi’nin durumunu düşünüyorum. Brezilya’daki yangın felaketi bize bir uyarı olmalı" dedi. Ortaylı'nın bugünkü yazısının ilgili bölümü şöyle:

'TÜRK İMPARATORLUĞU'NUN MİRASI'

"Bu müzeyle hâlâ ilgilenmiyoruz. Son düzenlemede bile Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi işi başından aşkın bir kuruluşun elinde bıraktık. İçindeki eserler Türkiye’nin milli tarihini ve medeniyetini aşacak bir miras, çünkü Türk İmparatorluğu dünya bakımından önemli bir imparatorluktu. Elindeki hazineler de öyledir."

'DÜNYA MİRASI BİZDE'

" Mesela en önemli Çin porselenleri koleksiyonu bizde. Avrupa porselenleri içinde de önemli bir koleksiyonun sahibiyiz. Müze kütüphanemizde de sadece Müslüman Şark milletlerinin değil birçok Hıristiyan kavmin elyazmaları da var. Brezilya’daki yangın felaketi bize bir uyarı olmalı."

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ