5639 görüntülenme20 Ekim 2018
Prof. Dr. İlber Ortaylı,Cnn Türk'te yayınlanan Gündem Özel programında Deniz Bayramoğlu'nun sorularını yanıtladı.

'DANIŞTAY KARARINA İTAAT EDİN'

Danıştay'ın Öğrenci Andı'nı kaldıran hükmü iptal etmesini değerlendiren ünlü tarihçi Ortaylı, Andın kaldırılması kararını, "Milli Eğitim Bakanlığını ilgilendirecek bu konu değil artık, oradan çıkmış bir şeyi düzeltti mahkeme artık onlar susacak Danıştay'ımızın kararına itaat edecek. Bu bunu gerekiyor, hala daha bu konuda konuşmaları çok ayıp."
diyerek iktidarı eleştirdi. Odatv’de yer alan haberde, İlber Ortaylı eleştirilerini şöyle sıraladı;

‘ANDIMIZI KALDIRAN ZİHNİYET ABD KASABA ZİHNİYETİDİR’

“ Onu bir ırkçılık, Hitler, Stalin taklidi demeleri de küstahlık, onu söyleyen insanların ne Hitler'den ne Stalin'den hiç bir haberleri yok ve bunu sorup öğrenebilirler, okutup öğrenebilirler hiç öyle bir zahmeti yok. Ağzına geleni konuşuyorlar. Bunlar kasabalılar, fakat bu kasabalılara aklı da Amerikan kasabalarında okuyanlar veriyor. Yani Avrupa kültürünü almayan doğrudan doğruya Amerikan siyaset bilimi kültürüne bulaşan, ezbere bir takım şeyleri kafalarına yerleştirip aslında daha da beter kendine göre yorumlayanlar yerleştiriyor." sözleriyle değerlendirdi.

‘DANIŞİTAY’A YAPILAN ELEŞTİRİLER HAKSIZ’

Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ'ın Danıştay'ın bu kararına tepki göstermesinin yerinde bir tutum olmadığını söylene Ortaylı, "Ben bu kararı okudum Danıştay'ımızın 8. dairesinin kararı dört dörtlük tebrik ederim. Hukuk bakımından da, Türkçe ve ifade bakımından da tebrik ederim. Hiç laf etmesinler. Efendim, maalesef hem Milli Eğitim camiasında, hem de Anayasa Komisyonu başkanı bu yerinde değil diyorlar, Danıştay kendini aşmıştır diyorlar. Bu tamamen yanlış hele bir hukukçunun Danıştay için böyle bir laf etmesi korkunç bir şey yanlış çok yanlış." dedi.

‘DANIŞTAY KARAR VERDİ, BUNUN UYGULANMASI GEREKİYOR’

Andı kaldırmanın hiç bir gerçeklilikle alakası olmadığını da sözlerine ekleyen Ortaylı, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarını da "Öyle bilmeden Hitlerizmmiş, Stalizmmiş kullanmasınlar asıl maksadı aşan cehalet budur, bunlar kışkırtıcılıktır. Milli Eğitim Bakanlığının bürokratları temyiz yolu açıktır diyorlar, ona temyiz yolu denmez ona tashih-i karar denir, bunu o memurlar nasıl söylüyor şaşıyorum."

"KARARA İTAAT EDİN'  

"Milli Eğitim Bakanlığını ilgilendirecek bu konu değil artık, oradan çıkmış bir şeyi düzeltti mahkeme artık onlar susacak Danıştay'ımızın kararına itaat edecek. Bu bunu gerekiyor, hala daha bu konuda konuşmaları çok ayıp." diyerek eleştirdi.

Sözlerini Öğrenci Andından alıntı yaparak bitiren Ortaylı, Milli Eğitim Bakanlığı'nı eleştirerek "Evet Türküz, doğru olmamız lazım, etrafa göre çalışkanız Milli Eğitim Bakanlığı'nın Merkez Teşkilatı bu çalışkanlığın dışındadır." dedi.

Kaynak: Odatv.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ