Politika
08 Şubat 2020 ( 3493 görüntülenme )

'Abdullah Gül'den ÇIT YOK'

Yeniçağ yazarı Uğuroğlu siyasi ayağın peşini bırakmıyor. Bugünkü köşesinde yine Fetö’nün siyasi ayağı konusunu ele alan Uğuroğlu işi dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Güle’e götürdü. Konuyu sormak için aradığını ancak yanıt alamadığını söyleyen Uğuroğlu’nun yazısından konuyla ilgili kısım şöyle;

‘BAŞBUĞ ANAYASAYA AYKIRI BU KANUNUN NASIL ONAYLANDIĞINI SORUYOR’

“FETÖ'nün siyasi ayağı ile ilgili konu 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ilk kez yargıda ele alınacak. Abdullah Gül 26. Genelkurmay Başkanı emekli orgeneral İlker Başbuğ, FETÖ'cüler tarafından 26 ay esir tutuldu. Ve haklı olarak, FETÖ'nün siyasi ayağının peşinde. Başbuğ son açıklamasında, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Anayasaya aykırı olan yasa değişikliğini neden veto etmeden onayladığını sordu.”

‘ABDULLAH GÜL TELEFONA ÇIKMIYOR’

“11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özel kalemini arayarak telefonla görüşmek ya da ziyaret etmek istedim ama yanıt alamadım. Keza Allah şifa versin babası rahatsız olan Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin de aramalarıma yanıt vermedi. Ali Babacan ve Sadullah Ergin ile ekibine yeni parti kurma çalışmalarında destek veren Abdullah Gül sessizliğini neden koruyor?

‘FEHMİ KORU’YU GÜLEN GÖNDEREN ABDULLAH GÜL’

"Gülen-Erdoğan" arasında başlayan dershane kavgasının sonlandırılması ve barış sağlanması için Gülen'e yakın gazeteci Fehmi Koru'yu Pensilvanya'ya "arabulucu elçi" olarak gönderen Gül, 15 Temmuz darbe komisyonunda şöyle anlatmıştı: "Hükümetin dershanelerle ilgili tasarrufu karşısında yıkıcı bir yayın faaliyetinin başlaması üzerine bunun arka planını daha iyi anlamak için gazetecilik hayatından dolayı bu yapıyla ilgili bilgisine güvendiğim Fehmi Koru'yu davet ederek konuşmam üzerine, kendisinin ABD'ye gidip meseleyi etraflıca araştırması hususu gündeme geldi.”

"O BELGEDE NELER VARDI?


CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, 11 Aralık 2018'de ABD Büyükelçisi olduğu günlerde "Gül-Gülen" ilişkisini şöyle açıklamıştı: Fethullah Hocanın pozitif özelliklerini anlatan, iyi bir din adamı olduğu, toplumsal hizmetlerinin çok geniş olduğu, eğitim alanında çok geniş faaliyetlerinin olduğu şeklinde. Niçin ABD'de yeşil kartı hak ettiğini anlatan bir belgeydi. "Loğoğlu, bir gazetecinin soruyu yanıtlarken "Fethullah Hocanın avukatları tarafından hazırlanan bir belgeyi Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na iletmemiz istendi" ifadesini kullandığını belirterek, "Kim istedi?" diye sorması üzerine Loğoğlu, "Dışişleri Bakanlığı" karşılığını verdi. “

‘GAZETECİDEN TEHDİT’

"Yani Abdullah Gül mü istedi?" denilmesi üzerine ise "O dönem Dışişleri Bakanıydı Sayın Gül" dedi. Değerli okurlarım,26 Haziran 2009 sonrasında neler yaşandığını öğrenmek için CHP'nin Meclis Grup Başkanvekili olan Kemal Anadol'u aradım." 

"Çeşitli kesimlerden AYM'ye gitmeyin diye büyük baskı geldiğini vurgulayarak AKP'ye yakın olan etkin bir gazeteci yazarın, "AKP askeri vesayeti kaldırmak istiyor. Anayasa Mahkemesine gitmeyin. Deniz Baykal da anti demokratik anayasa ve yasa hükümlerinin değişmesi çağrısı yaptı. Seçimi kaybedersiniz sonra" dediğini söyledi. Tehdidi gerçekleştiren bu gazeteci kim? Kemal Bey, bu gazetecinin ismini verdi ama ben bunu açıklamayı kendisine bırakayım. “

BAŞBUĞ HAKKINDA ŞİKAYET

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı 2009'daki yasa teklifinin altında imzası bulunan AKP milletvekilleri Bekir Bozdağ, Ahmet Aydın, Mustafa Elitaş, Mehmet Ceylan, Ahmet Müfit Doğan ve Yahya Doğan adına savcılığa suç duyurusu dilekçesi verdi. Dilekçede, İlker Başbuğ hakkında kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçundan Türk Ceza Kanununun 125. Maddesine göre İlker Başbuğ ve Dursun Çiçek hakkında dava açılması istendi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ