Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2376 görüntülenme )

İdeal Boy ve Kilo Nasıl Hesaplanır?

Formülü var...
  İdeal Vücut Ağırlığımı Nasıl Saptayabilirim?
 
İdeal vücut ağırlığı bir kişinin boy uzunluğuna göre olması gereken ağırlığı gösterir. Ancak bu ağırlığın saptanması için bazı formüllerle vücut yapısının belirlenmesi gerekmektedir.
 
Aynı boy uzunluğuna sahip ince, orta veya iri yapılı insanların olması gereken ideal ağırlıkları farklıdır. İdeal ağırlığa ulaşmaktan ziyade arzu edilir vücut ağırlığını sağlamak ve onu korumak daha önemlidir.
 
Beslenme planınız, zayıfsanız kilo alarak, şişmansanız kilo vererek arzu edilen ağırlığa ulaşacağınız veya ideal ağırlığınızı koruyacağınız bir şekilde düzenlenmelidir. 

Arzu edilir vücut ağırlığını saptamak için ise öncelikle beden kütle indeksi’nin (BKİ) saptanması gerekir. BKİ vücut ağırlığının, boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesi ile bulunur.
 
Formülü, BKİ = Vücut Ağırlığı (kg)/Boy uzunluğu(m2) dir.
 
Sizde boy uzunluğunuzu ve vücut ağırlığınızı ölçerek BKİ’inizi hesaplayabilirsiniz.
 
 
BKİ’ niz:                            20’den az ise zayıf                 
                                         20-24.9     ise normal ağırlıktasınız                              
                                         25-29.9     ise kilolusunuz      
                                         30-40        ise şişmansınız      
                                          40>          ise çok şişmansınız
 
Örneğin. Boy uzunluğu 155cm, vücut ağırlığı 64 kilo olan bir kişinin
BKİ= 64/ 1.55x1.55=26.6 dır. Yukarıdaki tablo göz önüne alındığında bu kişi vücut ağırlığına göre kilolu yani hafif şişman olarak tanımlanır.
 
BKİ’nin 20 olması için yaklaşık olarak 48 kilo, 24.9 olması için ise yaklaşık olarak 60 kg olması gerekir diğer bir ifade ile bu kişi için arzu edilir. Ağırlık vücut yapısına göre değişmekle birlikte 48-60 kg arasındaki herhangi bir kilo olabilir. Ortalama olarak 54 kilo kabul edilebilir. 
 
Arzu edilir vücut ağırlığınızı boy uzunluğun - 100 formülü ile de hesaplayabilirsiniz ama bu yöntemle vücut ağırlığınıza göre şişman olup olmadığınızı saptayamazsınız.
 
Örnek: Boy uzunluğu 155 cm. Arzu edilen vücut ağırlığı 155-100=55 kg olmalıdır.
 
Kaynak: Türkiye Diyabet Vakfı

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ege'de Durum Dehşet Verici! İşgal Büyük! Demirtaş konuşuyor...!!! Çin-Japon Gerginliği Tırmanıyor! ABD sözcüsüne Fethullah Gülen'in iadesi soruldu ABD Kongresi'nde Silah Sesleri! Dört Bin Polis Memuru Alınacak ŞOK! KİLİS'İ VURDULAR! Durum İyi Değil! FLAŞ!.. DARBE DAVASINDA ŞOK DÜNÜR İDDİASI!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
KUDDUSİ OKKIR'IN EŞİ AĞIR KONUŞTU...