Politika
25 Ağustos 2019 ( 1766 görüntülenme )

İddia Düştü: 'UÇUŞA YASAK'

Türkiye ile ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde kurmak üzere anlaştığı güvenli bölgenin ayrıntılarına ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı. Amerikan yayın kuruluşu Bloomberg’e isim vermeden konuşan iki Türk yetkili, ABD, Türk savaş uçaklarının bu bölgede uçmasına ise henüz onay vermediğini açıkladı. ABD ile görüşmeler hakkında doğrudan bilgi sahibi iki yetkilinin açıklamalarına dayandırılan haberdeki iddialar şöyle:

‘ABD, TÜRK SAVAŞ UÇAKLARINA İZİN VERMEDİ’

Anlaşmanın, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda gözlem için silahlı insansız hava araçlarını uçurmasına izin verdiği de belirtiliyor. Yetkililerin açıklamasına göre ABD, Türk savaş uçaklarının bu bölgede uçmasına ise henüz onay vermedi.

‘ÖSO ÖNERİSİ RET, SIĞINMACI ÖNERİSİ KABUL EDİLDİ’
“Yetkililere göre ABD, Türkiye’nin ÖSO’yu bölgeye taşıma önerisine de karşı çıktı. Bununla birlikte ABD, Türkiye’de yaşayan sığınmacıların buraya dönmesine onay verdi.”

‘TÜRKİYE DÖRT ÜS KURACAK’
“Yetkililer, ABD ile Türkiye arasındaki ortak devriye görevlerinin bir ay içinde başlayacağını, bölgede yerel bir güvenlik gücü oluşturulmadan önce Türkiye’nin dört üs kuracağını söyledi”.

‘HER BİR AMERİKAN ASKERİNE KARŞILIK BİR TÜRK ASKERİ’
“Yetkililerin bir diğer açıklaması da Türkiye’nin bölgeye kaç asker göndereceği ile ilgili. Buna göre, Ankara’nın ‘güvenliği sağlamak için gerekli gördüğü sayıda asker gönderme’ talepleri reddedildi; ABD, her bir Amerikan askerine karşılık bir Türk askeri konuşlandırılmasını kabul etti. “

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ