İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Yaptırmayız" açıklamasının ardından İstanbul'daki göçmen Suriyeliler, İstanbul Valiliği'nin kararını protesto etmek amacıyla 27 Temmuz'da Fatih'te eylem yapma kararı aldı.

Konuya ilişkin daha önce açıklamalarda bulunan Soylu, "Olası eylemlere izin verilmeyecek" demişti. İstanbul'da sığınmacı sayısının bir milyonu aşmasının ardından harekete geçen İstanbul Valiliği, kaydı bulunmayan Suriyelilerin şehri terk etmesi için süre tanımıştı.

SOSYAL MEDYADA ÖRGÜTLENİYORLAR’

Karara tepkili olan Suriyelilerin ise 27 Temmuz Cumartesi günü Fatih'te büyük bir eylem gerçekleştireceği iddia edildi. ÖZGÜRDER, Mülteci Hakları Derneği ve Hukukçular Derneği öncülüğünde gerçekleştirilecek eylemin saat 17:00'da başlayacağı bildirilirken, sosyal medya üzerinden de eylem için bir örgütlenmenin devam ettiği öğrenildi. Suriye Dernekler Platformu Başkanı Mehdi Davut, Valiliğin kararıyla ilgili şunları söyledi:

‘SIĞINMACILAR İÇİNDE  KİMLİKSİZ OLANLAR VAR’


"Suriyeliler uzun zamandır Türkiye'de yaşıyor. 2016'da İstanbul'da kayıt durduruldu. Bazı istisnalar hariç. İstanbul'un ve devletin güvenliği hepimiz için önemli. Ama 1 ay içinde bir insan nasıl düzenini bırakıp başka bir ile gidebilir. Bu vatandaş başka ile gitmeli mi? Tabii ki gitmeli. Süreç 6 ay veya daha fazla olsaydı daha rahat olurdu. Şuan ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Kimliksiz olanlara ulaşamıyoruz. Ciddi bir uygulama sıkıntısı var."

SOYLU: “KİMSEYE BİR ŞEY YAPTIRMAYIZ” DEMİŞTİ

Soylu dDaha önce katıldığı bir canlı yayında İstanbul'da kayıtlı olmayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları şehirlere gönderileceğini söyleyen içişleri Bakanı Süleyman Soylu, olası eyleme ilişkin "Kimseye bir şey yaptırmayız" demişti.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ