Sözcü yazarı Aytunç Erkin, ABD ile Türkiye'nin birlikte Suriye'nin kuzeyine kurmayı planladığı 'güvenli bölge' için flaş bir iddiada bulundu.Sözcü yazarı Aytunç Erkin, ABD'lilerin terör örgütü PKK ile Suriye kolu YPG'yle görüşmeler yaptığını, 'güvenli bölge'nin planından PKK'nın memnuniyet duyduğunu iddia etti. Erkin'in "ABD, güvenli bölge formülünü YPG/PKK ile görüşerek oluşturdu" başlıklı yazısından işte öne çıkanlar: 

✔ 8 Ağustos'ta, Türkiye ile ABD arasında ‘güvenli bölge' konusunda uzlaşma olduğu açıklandı.
✔ 18 gün önce ABD, YPG'yi ziyaret etti ve ‘koridor' bilgisini PKK terör örgütü yöneticine anlattı.
✔ ABD'li generalin ziyaret ettiği PKK'lı Şahin Cilo, kırmızı listede 9'uncu sırada aranan isimlerden.
✔ Cilo, 2009-2012'de arasında da terör örgütünün Türkiye'deki kanlı saldırılarının emrini vermişti.

‘ABD YPG GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR’

1 – Tarih 22 Temmuz 2019… Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın sözde sözcülerinden Mustafa Bali, Twitter'dan, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Kenneth McKenzie ve DEAŞ Karşıtı ABD Öncülüğündeki Koalisyon'un temsilcilerinden Büyükelçi William Roebuck'un, Suriye'de YPG/PKK işgalindeki bölgeyi ziyaret ettiğini duyurdu. Paylaşılan fotoğraflarda, ABD'li yetkililerin YPG'nin sözde komutanı Şahin Cilo ile bir araya geldiği görüldü. O gün ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de Türkiye'deydi.

PEKİ, ABD'Lİ KOMUTAN İLE YPG'Lİ CİLO NE GÖRÜŞTÜ?İddialara göre…
AYN EL-ARAB'TA YEREL POLİS ÖNERİSİ
ABD tarafı, ‘doğal müttefik'leri, YPG/PKK'ya Türkiye'nin ‘güvenli bölge' taleplerini iletti. Türkiye'nin istediği 32 kilometrelik koridoru anlattı. Bu güvenli bölgenin içinde hiçbir YPG unsuru kalmayacak ayrıca YPG'nin elinde 32 kilometreden daha uzun menzilli silahlar da menzil dışına çıkarılacak. Güvenli bölgenin içinde kalan Kobani ve Kamışlı gibi yerleşim bölgelerine taraflardan hiçbiri girmeyecek. Buraların güvenliği yerel güvenlik güçleri tarafından sağlanacak. (Bu güvenlik güçlerinin YPG tarafından eğitilmiş olduğunu hatırlatalım.) Güvenli bölgeye, Türkiye'den gelmesi söz konusu olan Suriyeli göçmenlerin evvelden bu bölgede yaşayan Suriyeliler olması aranacak. Başka bölgeden göçmen kabul edilmeyecek.

ABD YPG ORTAK HEREKET

İddialara göre, YPG, çok memnun olmasa da bu teklifi kabul etme durumunda görünüyor. Aksi takdirde Türkiye'nin silahlı müdahalesi terör örgütünü ürkütüyor. Demografik yapının değişmesini ABD ve YPG de istemiyor. Ancak… Uzun zamandır ABD'nin Türkiye'ye “Bize YPG içindeki PKK'lıların listesini verin biz de temizleyelim” teklifi masada. Nasıl bir çelişkidir ki… General McKenzie'nin görüştüğü Şahin Cilo, PKK'nın üst düzey yöneticilerinden…

AMERİKA'NIN GÖRÜŞTÜĞÜ PKK'LI CİLİ 'KIRMIZI LİSTEDE' ARANIYOR

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ