İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) medyada yer alan "Vakıflara para aktarılıyor" haberlerini yalanladı. İBB'den yapılan açıklamada, ‘Hiçbir vakfa nakit aktarımı kesinlikle söz konusu değil’ denildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘O RAPOR GERÇEK DIŞI, BİLGİLERİN DOĞRULUĞU TEYİT EDİLMEMİŞ’

“ Bazı medya organlarında çarpıtılarak haber konusu edilen 'İBB’den Vakıflara Hizmet Raporu' gerçek dışıdır, doğruluğu teyit edilmemiş bilgilerle oluşturulduğu anlaşılmaktadır. İBB’nin Sosyal Belediyecilik anlayışı çerçevesinde ayrım gözetmeden toplumun tüm kesimlerine yaptığı hizmetler, yandaşlık ithamı ile çarpıtılarak algı operasyonu yapılmaktadır”.

‘KARALAMA KAMPANYASI’

“ Öyle ki; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, spor salonu olmayan 280 adet okula yapılan Kapalı Spor Salonları gibi büyük yatırımların maliyetleri dahi vakıflara aktarılmış gibi lanse edilmiştir. Bu akla ve vicdana sığmayan karalama kampanyası ile ayrıca Terör Örgütü FETÖ’den devralınan okul ve yurtlar için yapılan çalışmalar da görmezden gelinerek hedef saptırılmaya çalışılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

‘İŞLERİMİZ KANUNA VE PROTOKOLLERE UYGUN’

Açıklamada, "İBB’nin tüm faaliyetleri, 5216 sayılı Belediye Kanunu’na, ilgili yasal prosedürler ile protokollere uyularak ve İBB Meclisi’nden bütçe onayları alınarak yapılmaktadır. İlgili haber ve yayınlar için kurumumuzun her türlü yasal hakkının saklı olduğunu belirtir, kamuoyuna saygıyla arz ederiz.” Açıklaması yapıldı.

UĞURLUOĞLU: ‘İBB VAKIFLARA BAĞIŞ YOLUYLA PARA AKTARILIYOR’ DEMİŞTİ

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu ‘Erdoğan ailesine rekor bağış’ manşeti, altında kamuoyuna dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Uğurluoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ‘çeşitli vakıflara toplamda 847 milyon 592 bin 858 lira 27 kuruş’ bağış yaptığını yazdı ve ‘Milyonlarca lira yardımı İstanbullulara hizmet için değil önemli bölümünü vakıflara yapmış’ diyerek çarpıcı bir tespitte bulundu.

‘BAYRAKTAR KARDEŞLER’

‘ Büyükşehir Belediyesinden ‘T3 Vakfı'na yapılan 41 milyon 363 bin 939 lira 34 kuruş tutarındaki bağış’ yapıldığını duyuran Uğuroğlu, bu vakıfta ‘Selçuk ve Hakan Bayraktar kardeşlerin’ yer aldığını bildiriyor ve bu Bayraktar kardeşlerin, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri'nin satın aldığı yerli ve millî silahlı ve silahsız İnsansız Hava Araçlarını (İHA) imal eden BAYKAR şirketinin 2 ortağı’ olduğuna dikkat çekiyor.

Uğurluoğlu’nun tespitlerine göre, Erdoğan'ın aile fertlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden sadece 2018 yılında aldıkları bağışlar şöyle:

TÜRGEV, OKÇULAR, TÜGVA VAKIFLARINA MİLYONLARCA LİRALIK BAĞIŞ’

“TÜRGEV, Recep Tayyip Erdoğan'ın kızının Yönetim Kurulu Üyesi olduğu vakıftır ve İstanbulluların 51 milyon 593 bin 44 lira 70 kuruşunu AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bağış almıştır. AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi mütevelli heyetinde Bilal Erdoğan'ın bulunduğu OKÇULAR Vakfı'na 16 milyon 640 bin 457 lira 11 kuruş bağışlamış.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yüksek İstişare Kurulu'nda Bilal Erdoğan'ın olduğu TÜGVA Vakfı'na 74 milyon 276 bin 471 lira 18 kuruş bağış vermiştir.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ