Genel
16 Eylül 2019 ( 1312 görüntülenme )

Cumhuriyet Müzesi GELİYOR...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, İstanbul’a bir Cumhuriyet Müzesi yapmak üzere hazırlıklara başladıklarını açıkladı.


Polat, “Bu proje yeni bir tasarım ve fikir projesi olarak önümüzde duruyor. İstanbul ve Türkiye'de bu temada bir müze yoktu. Bu projeyi yeni dönemde geliştireceğiz. İstanbul düzeyindeki bir kent için yakın tarihi ilgilendiren önemli konulardan biri olan cumhuriyetin kuruluş ve milli mücadele yıllarına odaklanmış, tarihsel ve sosyal açıdan nitelikli bilgi verecek ve deneyim sunacak bir müze yok. ” dedi.

300'E YAKIN PROJE TEK TEK İNCELENİYOR

Bu projelerin tamamını hem yaklaşım hem de vizyon açısından incelediklerini ifade eden Polat, “Kültürel miras koruma alanında ne yazık ki Türkiye'de fonksiyon verme, hayata kazandırma temel sorun. Tarihi yapılar insanlardan ve yaşamdan koparılarak korunamaz, tarihi yapılar da insanlar içindir ve acil olarak gündelik yaşama dahil edilmelidir. Tarihi yapılar hayata değer katacak, ilham verecek duygularla yüklüdür” dedi.

TARİHİ ÇEŞMELER AĞIR TAHRİBAT ALTINDA


Kentteki yaygınlıkları açısından bakıldığında bugüne kadar dikkate alınmamış ve aşırı tahrip edilmiş tarihi çeşmeler konusuna özel bir önem verdiklerini belirten Polat, “Hem kentlilerin hem de farklı paydaşların çok fazla dikkate almadığı, kentsel vandalizmin en çok etkisini hissettirdiği çeşmeleri korumak ve İstanbul'un hazineleri olarak baktığımız bu yapı grubuna gerekli özeni göstermek için çok özel bir çabamız olacak.” diye konuştu. Polat, sarnıçlarla ilgili de çalışmalara başladıklarını da söyledi.

BARUTHANE RESTORE EDİLECEK

Ataköy'de Millet Bahçesi içinde kalan tarihi Baruthane yapılarının restore edileceğini kaydeden Polat “Bu bölgede halihazırda restorasyon ihtiyacı olan 4 tarihi yapıda fonksiyon açısından tematik çalışma yapma imkanı var. Özellikle dezavantajlı mahallelerde yaşayan kadınlar ve çocuklar için eğitim ve sosyal fonksiyonlu bir alan oluşturmak mümkün. İhtiyaç da var. Oralar çok rehabilite edici alanlar. Hem tarihi yapı korunacak hem de sosyal bir fonksiyon verilecek” dedi.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ