Genel
04 Şubat 2018 ( 21683 görüntülenme )

KANUN YOLDA... GİTTİ GİDİYOR!..

GELİR ELDE ETMEK İÇİN, DEVLETİN ELİNDEKİ KURUM VE KURULUŞLAR SATILABİLECEK

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Vergi Kanunları ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı, 1994'den bu yana yürürlükte olan 4046 sayılı Özelleştirme Yasası'nı değiştiriyor. Tasarıya eklenen 38'inci maddeye göre, devletin elindeki kurum ve kuruluşlar, ilave gelir elde etmek için satılacak. 

KAMUYA GELİR ELDE ETMEK İÇİN...

Yeni tasarı, özelleştirme kanunundaki amaç maddesinde yer alan ‘Ekonomide verimlilik artışı ve kamu giderlerinde azalma sağlama' hükmünü değiştiriyor. Yeni özelleştirme uygulamaları ‘Kamuya gelir elde etmek veya diğer bir gerekçe ile de' yapılabilecek. Böylelikle verimli bir kamu kuruluşu da satılabilecek.

Kamunun elindeki şirketler, gayrimenkuller, mal ve hizmet üretim birimleri, baraj, gölet, otoyollar, hastaneler, limanlar da doğrudan paraya çevrilebilecek. 

DAVALAR BİTECEK

 Bu kritik tanım değişikliğiyle, bugüne kadar amacı dışında yapılan özelleştirmeler için önceden açılmış olan iptal davalarının da sona ermesi bekleniyor.

HEDEF ÜRETİM DEĞİL SADECE GELİR SAĞLAMAK

Hükümet 2003 yılından bu yana 10 liman, 81 santral, 36 maden sahası ve Türk Telekom, Tüpraş, Petkim gibi şirket ve varlıkları özel sektöre sattı. Bu satışlardan 60 milyar dolar gelir elde edildi. 

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ