Genel
08 Haziran 2018 ( 599 görüntülenme )

BDDK'dan ilginç hamle!..

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kamu ödemelerinde kullanılacak kredilerde 48 aylık vade sınırını kaldırdı. Devlete olan borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşlar daha uzun vadeli kredi kullanabilecek.

Türkiye'de ilk defa bu seçimlerin öncesinde çıkarılan düzenlemeye göre devlete vergi, SSK primi, trafik cezası, Motorlu Taşıtlar Vergisi, harç veya öğrenim kredisi gibi borcu olanlar bankalardan sınırsız vadeyle kredi alabilecekler. Düzenleme borçluları geçici rahatlatıp devlete para sağlayacak, ancak kamu borcu bankaların üzerine kalacak.

BANKA KREDİLERİNE UZUN VADE

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Resmi Gazete'de yayımladığı yeni yönetmeliğe göre, kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarını ödemek için bankalardan tüketici kredisi çekmek isteyenlere diledikleri kadar uzun vadelerle kredi verilebilecek. 

Mevcut düzenlemede tüketici kredilerinde vade 48 ayı kesinlikle geçemiyor. Yeni düzenlemeyle kamuya olan borçları için af yapılandırmasından yararlanmak isteyen borçlular bankaya gidip bu borçları kadar kredi talep edecekler. Banka da ev, arsa ya da başka bir teminat karşılığında borçluya 4 yıllık sınırı aşıp, 10-15 yıllık uzun vadeyle kredi açacak. 

VATANDAŞ BANKALARA BORÇLANACAK

Ancak kredi tüketiciye verilmeyecek, doğrudan alacaklı durumdaki Maliye ya da SGK gibi kamu kurumlarının hesabına yatırılacak. Bu sayede vatandaşın devlete olan borcu kapanacak, bankaya borçlanmış olacak. 

HER TÜRLÜ BORCA KREDİ

Banka kredisi, her türlü vergi, sigorta primi, SGK'ya olan her türlü borçlar, ödenmemiş öğrenim kredileri, trafik cezaları, harç borçları, Motorlu Taşıtlar Vergisi borçları gibi af kapsamına giren tüm borçlar için alınabilecek.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ