Ekonomi
06 Ekim 2018 ( 9890 görüntülenme )

Hükümet açıkladı... 'HER ŞEY SİL BAŞTAN'

Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik, McKinsey konusu ile ilgili açıklamada bulundu. Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımız ilgili kurumların yerli danışmanlık şirketlerinden bu desteğin alınması prensibini söyledi. " dedi.

‘YENİ EKONOMİ PLANI GELİYOR’

Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik, Kızılcahamam kampındaki çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Sözcü Çelik, “Yarın Maliye Bakanımız yeni ekonomi planı konusunda bilgilendirmeler yapacak. Yarın Cumhurbaşkanımız da konuşacak. Basına açık olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız çok önemli açıklamalar yapacak” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Amerikan danışmanlık şirketi McKinsey ile ilgili sorular üzerine "Ülkemizi kendi reçetelerimizle, kendi çözümlerimizle, kendi programlarımızla hedeflerimize ulaştıracağız. Bakan arkadaşların tamamına söyledim. 'Bu kuruluştan fikri danışmanlık hizmeti almayacaksınız. Biz bize yeteriz' dedim "" dedi.

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın McKinsey’den danışmanlık alınmayacağını açıklaması sonrası akıllara MHP lideri Bahçeli’nin açıklamaları geldi. Bahçeli, McKinsey’e tepki gösterenleri sert bir dille eleştirmişti.

BAHÇELİ: ‘ BUNA KAFANIZ BASMAZ’

Bahçeli geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda McKinsey’i IMF ve Duyun-u Umimiye’ye benzetenlere sert tepki göstermişti.MHP lideri Bahçeli yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

‘BU DENETİM ŞİRKETİYLE ANLAŞMA NİYE YANLIŞ OLSUN Kİ’

“Mckinsey IMF değil, Duyun-u Umumiye hiç değil. Sorsanız ne IMF’den anlarlar, ne de Duyun-u Umumiye’yi bilirler. Cehalet varsa ihanet tetiktedir, buna da kafaları basmaz. Muhalefet etmek önüne geleni karalamak, gördüğüyle kavgaya tutuşmak değildir. Muhalefet marazi olursa, muvaffakiyet hüsran olur. 


Türkiye’ye yabancı yatırım çekilsin isteniyorsa, küresel ekonomik saldırının toz bulutunun dağıtılması arzulanıyorsa, gerek ve ihtiyaç duyulan konularda icra yetkisi, kredi verme durumu, dayatma ve şantaj planı olmayan bir denetim şirketiyle anlaşmak niye yanlış olsun ki?”

BERAT ALBAYRAK NE DEMİŞTİ?

Erdoğan'ın bu sözlerinden kısa bir süre önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'yla ilgili değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında ABD'nin uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile anlaştıklarını duyurmuştu.

‘MCKİNSEY ARTIK DEVLET MASASINDA’

Albayrak, YEP'in üç ana başlığı kapsadığını vurgularken, bunları dengelenme, disiplin ve dönüşüm olarak sıraladı. Özellikle değişim ile ilgili yeni bir birim kurduklarını aktaran Albayrak, "Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek" dedi.

Hükümet sözcüsünün yaptığı bu açıklamayla McKinsey sayfası kapatılmış görünüyor, yeni ekonomik model geliyor.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ