Canlı yayında gençlerin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sebze ve meyve fiyatlarındaki artışla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sebze ve meyvede maliyetin, taşıma zincirinden dolayı yüzde 30 arttığını belirten Albayrak, "Devlet olarak biz büyükşehirlerimiz başta olmak üzere bu fiyat artışlarını engellemek için önümüzdeki hafta İstanbul'da 50, Ankara'da 30'tan fazla noktada başlamak üzere süreci başlatacağız" dedi. 

Sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artışla ilgili açıklamalarda bulunan Albayrak’ın açıklamalarından dikkat çekici başlık şöyle;

‘FİYATLARDA BEKLEMEDİĞİMİZ ARTIŞ OLDU’

“Bahsettiğimiz konu tabi son dönemde toplumumuzun çokça bahsettiği bir konu… Ocak ayı enflasyonu açıklandıktan sonra çok marjinal bir durumla karşı karşıya kaldık. Enflasyonla mücadele kavramı çok önemli bir yer teşkil ediyor. Para ve maliye politikasında çok kararlı bir duruş sergiledik. Nispeten yıl da böyle başladı. 

Sonra ocak ayı enflasyonu açıklandıktan sonra sebzede müthiş bir sıçrama var. Fiyatlarda beklemediğimiz olağanüstü bir artış gördük. Antalya’da toplam üretimin küçük bir kısmı zarar gördü” diye konuştu.

İSTANBUL’A 50 ANKARA’YA 30 SATIŞ MERKEZİ KURULACAK

İstanbul’da 50, Ankara’da ise 30 noktada süreci başlatacaklarını belirten Albayrak, “Taşıma zincirinden dolayı maliyet yüzde 30 artıyor. Ortalama yüzde 30 sebze ve meyvelerimizde bozulma var” diye konuştu.

CHP: ‘BASKIYI ARTIRACAĞINIZA ÜRETİMİ ARTIRIN, ÇİFTÇİYİ AYAĞA KALDIRIN’

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, TBMM'de, yanında getirdiği sebze ve meyveler ile basın toplantısı düzenledi. Özer, "Baskı yaparak, doları düşüremediğiniz gibi sebze, meyve fiyatlarını da düşüremezsiniz. Biz üretmezsek bu fiyatlar seneye 20 lira olur, 50 lira olur. Tanzim satış mağazaları ile bu iş yürümez. Öyle kolay değil bu işler. Sayın Cumhurbaşkanı, hükümet büyükleri; şu çiftçiyi ayağa kaldırın, yardımcı olun, üretime dönelim"" dedi. Özer sözlerine şöyle devam etti;

‘ÜRETİMİ ARTIRIN, ÇİFTÇİYİ AYAĞA KALDIRIN’

“Hükümet ve bakanlıklar suçu halde, komisyoncuda, çiftçide arayacağına niye tarımı masaya yatırıp, 'Nasıl bir hastalığımız var, ne yapmalıyız?' diye bunları hiç düşünen yok. Herkes günübirlik düşünüyor. Gelecek sene soğanı, domatesi kaça yiyeceğiz bilen var mı? Biz üretmezsek bu fiyatlar seneye 20 lira olur, 50 lira olur. Tanzim satış mağazaları ile bu iş yürümez. Öyle kolay değil bu işler. Sayın Cumhurbaşkanı, hükümet büyükleri; şu çiftçiyi ayağa kaldırın, yardımcı olun, üretime dönelim" diye konuştu.

Kaynak: Sözcü/ Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ