Halkın en yoksul yüzde 20’lik kesiminin harcamalarının üçte birini oluşturan gıdada yıllık fiyat artışı yüzde 50’yi geçti. Son bir yılda süt ve süt ürünlerinde yüzde 30’u aşan zamlar tüketimi de yüzde 10 düşürdü.

GIDA FİYATLARINDA ARTIŞ YÜZDE 50

Hükümet enflasyonda “baz etkisi” nedeniyle beklenen düşmeyi “müjde” olarak sunmaya devam ederken, çarşı-pazarda fiyatlar artamaya devam ediyor. Halkın en yoksul yüzde 20’lik kesiminin harcamalarının üçte birini oluşturan gıdada yıllık fiyat artışı yüzde 50’yi geçti. Ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1.54 artan gıda fiyatlarında, 8 aylık artış yüzde 30.1’e, son bir yıllık artış ise yüzde 54.4’e kadar çıktı.

‘BİR KİLO PEYNİR ALAN ŞİMDİ YARIM KİLO ALIYOR’


Süt ve süt ürünleri 2019’un ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 ila 30 arasında zamlandı. İçme sütü ve yoğurt fiyatları yüzde 30 artarken, beyaz peynir yüzde 25, kaşar peynir yüzde 26 yükseldi. Fiyat artışları nedeniyle özellikle bu yıl süt ürünleri tüketiminde düşüş gözlemleniyor Ulusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu Başkanı Sabit Karaca, “2019’da süt ve süt ürünleri tüketiminde yüzde 10’un üzerinde bir düşüş gözlemledik. 1 kilo peynir alan yurttaş, alımını yarım kiloya hatta 250 grama düşürdü” dedi.

EKİMDE GENEL ZAM GELEBİLİR


İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı, “Sektörde genel bir zam beklentisi var. Satışlardaki durgunluktan fiyat artışları istenilen şekilde yansıtılamıyor” dedi. Karlı, genel zammın ekim ayında ya da hemen sonrasında yaşanabileceğini kaydetti.

‘ÜRETİM DÜŞÜYOR, ZAMLARYÜZÜNDEN TÜKE TİM DÜŞÜYOR, PAZAR DARALDI

SETBİR Başkanı Tarık Tezel’e göre, bu yılın ilk 6 ayında akaryakıt fiyatları yüzde 13, işçilik ücretleri yüzde 26, yem hammaddeleri yüzde 30, çiğ süt maliyeti yüzde 31, elektrik yüzde 48 ve doğalgaz yüzde 52 yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre aynı dönem aralığında süt işletmelerince satın alınan inek sütü miktarı yüzde 4.9 azalarak 4 milyon 990 bin tona geriledi. İçme sütü üretimi yüzde 10 düşerek 809 bin 643 tona, inek peyniri üretimi yüzde 7 düşüşle 345 bin 584 tona geriledi. Tezel, “Son bir yılın etkileri ile satınalma gücünün düşmesi sonucu perakende pazarındaki daralma da pazarın küçülmesine neden oldu” diye konuştu.

GIDA ENFLASYONU YÜZDE 54

Gıda harcamalarında bir önceki yılın aynı ayına göre (Ağustos 2018) ise yüzde 54.2 artış oldu. Ağustos 2019 itibarıyla son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında yüzde 28.4, et-balık fiyatlarında yüzde 16.2, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 39.8 oranında artış kaydedildi. Bir yıl öncesine göre göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 26 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 91.7 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 135.6 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları yüzde 37.4, diğer gıda fiyatları ise yüzde 43.8 oranında arttı.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ