Mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde bağışıklık sistemimiz zayıflıyor. Bu da başta halsizlik, yorgunluk ve stres olmak üzere soğuk algınlığı, grip gibi birçok hastalığa kapı açıyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için düzenli uyku ve egzersizin yanı sıra yiyip içtiklerinize de çok dikkat etmelisiniz. Bu dönemde sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinleri şöyle:

ANTİOKSİDAN İÇEREN SEBZE VE MEYVELER


Antioksidan deposu sebze ve meyveler bağışıklığı güçlendirmek için olmazsa olmazdır. Özellikle mevsim sebze ve meyvelerini bol bol tüketmelisiniz. Yemeniz gerekenlerin başında meyvelerden elma, armut, nar, portakal, mandalina, kivi; sebzelerden ise ıspanak, karnabahar, brokoli, pazı, roka, maydanoz, soğan, sarımsak, kereviz yer alıyor.

C VİTAMİNİ
C vitamini denince aklımıza turunçgiller geliyor. Mandalina, portakal, limon gibi meyvelerin yanı sıra nar ve kivi de önemli C vitamini kaynakları. Sebzelerden de roka, maydanoz, brokoli gibi yeşil sebzeleri bol bol tüketin.

SOĞAN VE SARIMSAK
İyi birer antioksidan kaynağı olan soğan ve sarımsak aynı zamanda da doğal birer antibiyotiktir. Hastalıklar karşısında vücudunuzda ilaç vazifesi görürler. Bu mevsimde bolca soğan ve sarımsak yemeyi ihmal etmeyin.

PROBİYOTİKLER
Bağışıklık sisteminin gücü ile bağırsak sağlığı arasında doğrudan bir ilişki var. Bağırsak sağlığı için de probiyotik içeren gıdaları bol bol tüketmek gerekiyor. Yoğurt ve kefir en iyi probiyotik kaynakları.

BAHARATLAR
Özellikle zencefil ve zerdeçal içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de birçok hastalığa iyi geliyor.

YULAF
İçeriğindeki bağışıklık güçlendirici beta-glukan ile yulaf kış aylarında sık sık tüketilmeli. Yulafın mikrop öldürücü ve antioksidan etkileri olduğunu unutmayın.

SU
Bol su içmenin mevsimi yok aslında ama kış aylarında hava soğudukça su tüketimimizde bir azalma oluyor. Buna izin vermeyin, günde en az 8 bardak su içmeye kışın da devam edin.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ