Benyamin Netanyahu'nun başbakanlığındaki İsrail yönetimi 'İran'ın Suriye'den çıkması' emeline ulaşmak için dört koldan teyakkuza geçerken, iki ülke arasında savaş tehditleri havada uçuşuyor. İran'ı Suriye'den çekilmeye çağıran İsrail ordusundan "Bakınız Şekil 1-A" tarzında bir paylaşım geldi.

İSRAİL HARİTA İLE HEDEFİ GÖSTERDİ

Suriye savaşı başladığından beri bu ülkeye hava saldırısı düzenleyen, bunun için önce Hizbullah, sonra İran gerekçesi gösteren İsrail ordusu, bugün İran'ı değilse de uluslararası kamuoyuna etkileyebilecek bir mesaj verme yoluna gitti.

İRAN HEDEFTE

Sosyal medya hesabından "Bakınız Şekil 1-A" tadında bir paylaşımda bulunan İsrail ordusu, "İran, kaybolmuşa benziyorsun" diye iğneleyip "İşte burada" yazısı altında bir harita paylaştı. Haritada "İran şimdi burada" diye bir okla Suriye gösterilirken "İran'ın ait olduğu yer" diye dört okla birden İran haritasına işaret edildi.

İsrail ordusunun paylaşımında, ABD-İsrail-Suudi Arabistan gibi ülkelerin başını çektiği cephe tarafından desteklenen cihatçıların istilasına uğrayıp ölüm kalım savaşı veren Suriye'nin imdadına yetişen az sayıda ülkeden birinin İran olduğuna değinilmedi.

DÜN GECE HAVA SALDIRISI YAPTILAR…

Suriye yerel medyasında yer alan haberlere göre, başkent Şam'da güçlü patlama sesleri duyuldu. Suriye hava savunma sistemlerinin saldırılara karşılık verdiği bildirildi. Suriye resmi haber ajansı SANA'nın askeri bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Şam'da yer alan hava savunma sistemleri şehrin güneyini hedef alan İsrail hava saldırısına karşılık verdi. Sputnik muhabiri, Şam'daki patlama seslerinin yerel saatle 1:15 sularında başladığını belirtti. Sosyal medya kullanıcıları olaya dair ilk görüntüleri paylaştı.

İSRAİL: İRAN GÜÇLERİNİ VURDUK

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) 'Suriye sınırındaki İran güçlerini' vurduklarını duyurdu. Sosyal medya üzerinden yayınlanan açıklamada, Suriye Silahlı Kuvvetleri'ni 'İsrail güçlerine ya da topraklarına zarar verme girişimlerine' karşı uyardı.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ