Genel
06 Eylül 2018 ( 5589 görüntülenme )

Albayrak'tan talimat!.. 'ARAÇ BİLGİLERİNİ GÖNDERİN'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın talimatı ile tüm kamu kurumları ve belediyelerden acil olarak araç listeleri istendi. 


Araçların hem sayısı, hem sınıfı düşürülecek; yerli araç tercih edilecek. Bu kararın milyonlarca liralık Alman yapımı Mercedes ve Audi'lere binen bakan ve Saray baş danışmanlarını kapsayıp kapsamayacağı merak ediliyor.

'ARAÇLARDA TASARRUF HAMLESİ'

Akşam'da yeralan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, kamu araçlarında yapılacak büyük bir tasarruf hamlesi için düğmeye bastığı öğrenildi. Albayrak imzalı yazıda, tüm kamu kuruluşlarından 14 Eylül’e kadar sahip oldukları ve kiraladıkları araç envanterini göndermeleri istendi. Böylece ilk defa kamu ve belediyelerin sahip olduğu araçlarla ilgili net fotoğraf ortaya konulmuş olacak. 

ARAÇLARIN SAYISI DA SINIFI DA DÜŞÜRÜLECEK

Edinilen bilgiye göre, kamu araçları öncelikli konu olarak ele alınırken, araçların hem sınıflarının düşürüleceği hem de araç sayılarının azaltılacağı öğrenildi. Ayrıca, Türkiye’de üretilen araçların tercih edilmesi de zorunlu hale getirilecek.

KAMUDAKİ ARAÇ SAYISI 110.131

2018 yılı bütçe gerekçesine göre belediyeler dışında kamuda 110 bin 131 adet taşıt bulunuyor. Bunlardan 98 bin 852’si genel idare, 7 bin 77’si özel bütçeli, 4 bin 115’i yükseköğretim kurumları 87’si de düzenleyici ve denetleyici kuruluşlara ait.

Kamunun araç gideri 2016’da 2010’a göre yaklaşık 10 katına çıkarak 2 milyar 313 milyar liraya yükselmişti. Taşıt alımları 2017’de azaltılsa da ancak 1 milyar 85 milyon lirada düşürülebilmişti. Özellikle siyasetçiler, belediye başkanları ve bürokratlara tahsis edilen lüks makam araçları ciddi bir tartışma konusu.

BAKANLAR DA LÜKS ARAÇTAN İNECEK Mİ?

Bu kararın milyonlarca liralık Alman yapımı Mercedes ve Audi'lere binen, aralarında talimatı veren Berat Albayrak'ın da olduğu bakan ve Saray baş danışmanlarını kapsayıp kapsamayacağı merak ediliyor.

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ