Hazine, 2 yıl (567 gün) vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirdi. Hazine, dün düzenlediği tahvil ihalesinde 1 milyar 434.4 milyon lira borçlandı.

PİYASAYA BORÇ

İhalede basit faiz yüzde 17.32, bileşik faiz ise yüzde 18.06 oldu. Nominal teklifin 2 milyar 22 milyon lira olduğu ihalede, nominal satış 667 milyon lira, net satış 784.4 milyon lira olarak gerçekleşti. Piyasa yapıcılarından 870 milyon liralık teklif alındı ve bu kesime 650 milyon liralık satış yapıldı. Hazine böylece piyasaya toplam 1 milyar 434.4 milyon lira borçlandı.

MERKEZ BANKASINDAN HAZİNE’YE 33.3 MİLYAR TL AVANS!..

Önceki gün yapılan açıklamada Merkez Bankası’nın (TCMB) 30 Nisan’da yapılması gereken genel kurulu, Hazine’nin talebi ile öne çekilerek ‘olağanüstü’ olarak dün gerçekleştirildi. Merkez Bankası’nın olağanüstü genel kurulu jet hızıyla yapıldı. Önerge ile Merkez, 2018 kârından Hazine’ye 33.3 milyar lira aktardı.

Genel kurulda verilen önerge ile bankanın kârından 33.3 milyar lira, seçim öncesinde Hazine’ye aktarıldı. 2018 hesapları tamamlanmadığı için kâr transferi ilk kez avans olarak yapılmış oldu. Bu aktarımın 31 Mart yerel seçimleri öncesine çekilmesi ve kullanım alanlarına ilişkin belirsizlik ise piyasalarda soru işaretlerine neden olurken uzmanlar paranın seçim için kullanılacağını vurguladı.

HİSSEDARLARDAN TEPKİ

İki temel gündem maddesi bulunan genel kurul kısa sürede tamamlandı. Toplantıda, Banka Esas Mukavelesi’nde yer alan “Genel kurul toplantıları her yılın nisan ayı içinde ve Banka Meclisi’nin tespit edeceği günde toplanır” ifadesi, “Banka genel kurul toplantıları her yıl hesap dönemi sonundan itibaren üç ay içinde ve Banka Meclisi’nin tespit edeceği günde toplanır” şeklinde değiştirildi. Banka hissedarları söz alarak “30 Nisan’da genel kurul yapılacaktı. Neden acele ettiniz” diye sordu. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, talebin hissedarlardan geldiğini söylemekle yetindi.

HAZİNE’DEN ÖNERGE, BANKADAN HAZİNEYE %90’LIK AVANS

Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi Edip Yılmaz tarafından verilen önergede, “Bankanın 2018 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi sonu finansal tablolarında yer alan kâr üzerinden Ticaret Bakanlığı Kâr Payı Avans Dağıtımı Hakkında Tebliği’nin 7. maddesi gereği, indirimler yapılmak suretiyle hesaplanan tutarın yüzde 90’ının avans olarak dağıtılmak üzere karar alınması” istendi. Önerge kabul edildi.

BAKAN ALBAYRAK ÖNCEDEN SÖYLEMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, genel kurulu olağanüstü bir kararla ocak ayına çekilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Hazine'ye 37 milyar lira vereceğini söylemiş ve Albayrak, "TCMB'nin nisan ayında Hazine'ye devredeceği kârı ocakta 20 milyar TL olarak öngörmüştük, şimdi bu rakam 37 milyar TL seviyesinde görünüyor, bu kaynağın önemli bir kısmı ocak ayında devreye girecek" demişti.

Kaynak: Cumhuriyet/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ