Genel
01 Temmuz 2017 ( 411 görüntülenme )

HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE AĞIR KRİZ!

BAYRAKTAR: PİYASA ŞİMDİDEN DURDU, KRİZ KAPIDA


Enflasyonu indirmek için ithalatta vergilerin indirilmesi şimdiden arpa, buğday piyasasını vurdu. Tarım Bakanı ‘Üretici mağdur olursa vergileri yükseltiriz’ dedi.

"İthalat çözüm değil"
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, enflasyonla mücadele gerekçesiyle kırmızı et ve hububatta gümrük vergilerinin indirilmesinin üreticileri olumsuz etkileyeceğini savunarak, “Tüketici fiyatlarının düşmesini biz de istiyoruz. Çözüm yolu bu değildir. İthalat işin en kolay tarafıdır” dedi.

"Alım satım bitti"
Bayraktar, buğday ve arpada hasat döneminde olunduğuna dikkati çekerek, “Böyle bir zamanda gümrük vergilerinin düşürülmesi doğru olmamıştır. Bu açıklamadan sonra tüccar piyasaya girmiyor. Piyasa durdu. Şu an dışarıdan giren bir mal yok, gümrükler düşürülecek denilmesi bile yetti. Bazı bölgelerde alım-satım durdu. Yanlışlığı burada” diye konuştu. 

"Sektörde ağır kriz kapıda"
Bayraktar, mısır üreticilerinin de etkileneceğini dile getirdi. Bayraktar, “Et fiyatlarımız yüksek ama üretici fiyatlarına baktığımızda üreticinin kilogram başına 1.5 lira para kazandığı görülüyor. Sekiz ay besi yapan üreticinin kârı yüzde 5.3’ü geçmiyor. Bu gümrüklerle ithalat yaparsak sektör batar. Üretimi sürdüremez hale geliriz. Bunu geçmişte yaşadık. 2010’da yapılan ithalat bugüne kadar Türkiye’ye 5 milyar dolara patlamıştır” diye konuştu.

"İşler iyi gitmezse, Vergiyi yükseltiriz"

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de, “Üreticinin maliyetini biliyoruz. Hububat ve kırmızı ette üreticiye zarar verecek bir duruma asla izin vermeyiz. Herkes rahat olsun. Eğer üreticiyi mağdur edecek bir durum ortaya çıkarsa vergileri yükseltiriz. Gıda komitesi bütün konuları ayrıntılı şekilde değerlendiriyor” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ